Uzungöl çarpık yapılaşmadan kurtuluyor

Trabzon'un Çaykara ilçesinde bulunan dünyaca ünlü turizm merkezi Uzungöl, kaçak ve çarpık yapılaşmadan kurtuluyor. Bölgedeki imar barışına uygun olmayan yaklaşık 118 yapının yıkımı için yapı sahiplerine Çaykara Belediyesi tarafından tebligatlar gönderilmeye başlandı. 5 Ekim tarihinden itibaren yıkımlara başlanacağı kaydedildi.

GÜNDEM 02.10.2019, 11:13
Uzungöl çarpık yapılaşmadan kurtuluyor

Turizm sezonunun sona ermesi ile birlikte dünyaca bir ünlü turizm merkezi haline gelen Uzungöl için harekete geçildi. Bölgedeki imar barışına uygun olmayan kaçak ve çarpık yapıların yıkımına ilişkin Trabzon Valiliğinden Çaykara Belediyesine bir yazı gönderilerek yıkım yapılacak yerlerin boşaltılması ve yıkıma uygun hale getirilmesi istendi.

Çaykara Belediyesine gönderilen yazıda, "İlimiz Çaykara ilçesi Uzungöl mahallesi ve çevresinde Doğal SİT Alanı ve Özel Çevre Koruma Bölgesi içinde bulunan ve belediye başkanlığınızca yıkım kararı alınan bu yapılan maliklerine 5 Ekim 2019 tarihine kadar yapılarını boşaltmaları yönünde gerekli tebligatların yapılarak binaların boşaltılmasının sağlanması, gerektiğinde boşaltılmaları ve boşaltıldığına dair tutanakların Valiliğimize (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne) gönderilmesi" ifadeleri kullanıldı.

5 Ekim'e kadar süre verildi

Çaykara Belediyesi, bu yazının ardından harekete geçerek Uzungöl'deki yapı sahiplerine tebligatları göndermeye başladı. 5 Ekim 2019 tarihine kadar yapıların boşaltılması istendi.

Yaklaşık bin 650 hektar alan üzerine kurulu, 1983 yılında milli park ilan edilen ve 2003 yılında da yaklaşık 30 bin hektara varan özel çevre koruma bölgesi ilan edilen Uzungöl, son yıllarda çarpık yapılaşmasıyla dikkat çekiyordu.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesindeki Ayder Yaylası gibi Trabzon’un Çaykara ilçesindeki Uzungöl’de de gerekli incelemelerini sonlandırdı.

"İmar barışına dahil olmayan yapıların yıkımını gerçekleştireceğiz"

Geçtiğimiz Temmuz ayında Uzungöl’ü ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, imar barışına uygun olmayan yaklaşık 118 yapının yıkımını gerçekleştireceklerini bildirmişti. Uzungöl’ü uluslararası anlamda doğal güzellikleri ön plana çıkaracak bir çalışmayı başlatacaklarını ifade eden Bakan Kurum, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Sezon bitimine müteakip burada uygulamaya geçmek istiyoruz. Öncelikle olarak kaçak yapıların yıkımını gerçekleştireceğiz. İmar barışına dahil olmayan yapıların yıkımını gerçekleştireceğiz. Akabinde Uzungöl’ün içinde ciddi anlamda bir trafik problemi var. Bu trafik sorununu halledecek bir otoparkı veya birden fazla otoparkı da bölgeye kazandıracağız. Hem girişinde hem de çıkışında olmak üzere 2 otopark öngörüyoruz. Burası bizim en önemli millet bahçelerimizden parklarımızdan biri olacak ve bu çerçevede etrafındaki yürüme yollarını yenileyeceğiz."

Yorumlar (0)
16
açık