Ünlü meteoroloji editörü Gökhan Abur'dan acı haber!

Kendine has tarzı ve sesiyle tanınan NTV meteoroloji editörü Gökhan Abur, 80 yaşında hayata gözlerini yumdu. Müzikten denizciliğe birçok alanda başarılar elde eden Gökhan Abur'un hayatı hakkındaki detaylar merak edildi.

GÜNDEM 15.09.2023, 22:01 18.09.2023, 09:24 Hakan Öksüz
Ünlü meteoroloji editörü Gökhan Abur'dan acı haber!

NTV meteoroloji editörü Gökhan Abur'dan acı haber geldi. Ünlü hava durumu sunucusu ve müzisyen Gökhan Abur'un yaşamını yitirdiği duyuruldu. Kendine has tarzı ve sesiyle tanınan meteoroloji editörü Gökhan Abur, bir süredir rahatsızlığından ötürü tedavi görüyordu.

Gökhan Abur kimdir?

Ölüm haberinin ardından Gökhan Abur hakkında merak edilenler araştırılmaya başlandı. 1943'te Afyonkarahisar'da dünyaya gözlerini açan Abur, memur bir ailenin çocuğuydu. İlkokulu İstanbul'da okuyan Abur, ortaokul ve lise eğitimini Karabük'te tamamladı.

Lisede okurken orkestra kuran ve müziği hayatının vazgeçilmez bir parçasına dönüştüren Gökhan Abur, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü'nden yüksek mühendis olarak mezun oldu. 

2003 yılında Kandilli'den emekli oldu

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Meteoroloji Bölümü'nde uzun yıllar görev yapan Abur, 2003 yılındaki emekliliğinin ardından çalışmaya devam etti.

Bir albümü ve 45'lik 14 plağı var

Hafta Sonu Gazetesi tarafından 1967'de yapılan Altın Ses Yarışması'nda dördüncü olan Gökhan Abur, Fikret Şeneş'in verdiği destekle plak çalışmaları yaptı. "Bir Gün Karşılaşırsak" isimli albümünün yanı sıra 45'lik 14 plağı bulunan Abur, 1983'ten sonra denizciliğe merak saldı. 

Uzun yol kaptanlarına eğitimler verdi

Uzun yol kaptanlarına eğitimler veren Abur, 2000-2002 arasında Açık Radyo'da "Açık Deniz" isimli programı yaptı. Atlantis Yatçılık'ta "Meteoroloji ve Denizde Hava Tahmini" dersleri veren Gökhan Abur'un 3 çocuğu vardı.

Yorumlar (0)