Uludağ'da kayıp alarmı! Alzheimer hastası adam, akıllı saat sayesinde bulundu

Bursa'da evinden çıkmasının ardından kendisinden bir daha haber alınamayan ve alzheimer hastası olduğu belirtilen 80 yaşındaki Mehmet Yılmaz, kolundaki akıllı saatte yer alan GPS sayesinde Uludağ'ın eteklerinde 8 saat sonra bulundu.  

GÜNDEM 10.05.2022, 08:41 10.05.2022, 17:41 Ömer Aksan
Uludağ'da kayıp alarmı! Alzheimer hastası adam, akıllı saat sayesinde bulundu

Olay, dün 14.30 civarında Bursa’nın merkez Yıldırım ilçesinde meydana geldi. 

Yaşlı adam akıllı saat sayesinde bulundu

İddiaya göre, alzheimer rahatsızlığı bulunan 80 yaşındaki Mehmet Yılmaz, ailesini bilgilendirmeden evinden çıktı. Ailesi de sürekli kaybolan yaşlı adamın kolundaki akıllı saatteki GPS’e baktı. Daha sonra yaşlı adamın Uludağ'daki ormanlık arazide olduğunu öğrendiler. Bunun üzerine aile, hemen ANDA, AFAD ve emniyete durumu ihbar etti.

Ekipler hemen harekete geçti ve ormanlık arazideki yaşlı adamın GPS bilgilerine doğru hareket ettiler. 8 saatlik çalışma sonucunda Mehmet Yılmaz, ekipler tarafından bulundu. Ormanlık araziden indirilen yaşlı adam, ilk kontrollerden sonra tedbir amaçlı olmak üzere Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü. 

“Kaybolduğunda saatine bakıyoruz"

4 yıldır babasının alzheimer hastası olduğunu ve sürekli olarak kaybolduğunu söyleyen Mehmet Yılmaz'ın kızı Güler Ak, "Yaklaşık olarak 4 yıldır babam alzheimer hastası. Saat 14.30 civarında evden çıkmış. Ablamlar akşam üstü bana haber verdiler. Akıllı saati var. Oradaki uygulama tüm kardeşlerimde mevcut. Babamı kaybolduğunda uygulamaya bakarak onu buluyoruz. Ablam haber verdikten sonra eşimle beraber çıkıp geldik. Son olarak konumu ormanın içinde gösteriyordu. AFAD ekipleriyle beraber eşim de aramaya çıktı.” sözlerini kullandı.

Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu