Türkiye’de bir ilk! TCDD 966 vagonuyla taşıyacak

EPDK’nin TCDD Taşımacılık AŞ'ye demiryoluyla sıvılaştırılmış petrol gazları taşıma faaliyeti yapmak üzere lisans vermesiyle birlikte Türkiye’de ilk kez demiryolu ile LPG taşımacılığı yapılacak.

GÜNDEM 02.11.2023, 14:11 Şeyda Gül
Türkiye’de bir ilk! TCDD 966 vagonuyla taşıyacak

Türkiye otogaz tüketiminin yanı sıra otogazlı araç ve istasyon sayısı bakımından dünyanın en büyük LPG pazarlarından birisi olarak biliniyor. Türkiye'de LPG piyasasında taşıma faaliyeti gösteren 45 ayrı lisans sahibi firmanın 39'u boru hattı, 5'i denizyolu taşımacılığı alanında faaliyetlerini sürdürüyor. Bu kapsamda, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları da bu alanda ilk olmak ve demir yoluyla LPG taşıma faaliyeti yapmak üzere Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na lisans başvurusunda bulundu.

Gerekli inceleme ve değerlendirmeleri tamamlayan EPDK, TCDD'ye demiryoluyla LPG taşıma lisansı verdi. Böylece, Türkiye'de ilk kez demiryoluyla LPG taşıma faaliyeti lisans almış oldu.

TCDD, 966 vagonla ülkenin dört bir yanına taşıma hizmeti verecek

Taşıma lisansı kapsamında 60 bin 83 ton taşıma kapasiteli 966 vagonla hizmet verecek olan TCDD, ülkenin dört bir yanına taşıma hizmeti verebilecek. Söz konusu lisansın Türkiye ekonomisine ve LPG sektörüne büyük katkı sağlaması bekleniyor.

Yorumlar (0)