Türkiye yanıyor! Çok sayıda ölü ve yaralılar var

Diyarbakır, Mardin, Siirt ve Çanakkale’den yangın haberleri gelmeye başladı. Diyarbakır’da meydana gelen yangında 5 vatandaş hayatını kaybetti, 44 kişi ise yaralandı.

GÜNDEM 21.06.2024, 09:33 Şeyda Gül
Türkiye yanıyor! Çok sayıda ölü ve yaralılar var

Diyarbakır'ın Çınar ilçesi ile Mardin'in Mazıdağı ilçesi arasında kalan ekili alanlarda henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. Rüzgarın etkisiyle büyüyen anız yangının ihbar edilmesi üzerine bölgeye Diyarbakır ve Mardin'den AFAD, Orman İşletme Müdürlüğü, itfaiye ve 112 Acil Sağlık ekipleri sevk edildi. Yangın ekiplerin yoğun çabası sonucu kontrol altına alınırken, 5 kişi hayatını kaybettiği ve 10’u ağır 44 kişinin yaralandığı öğrenildi. Yangında yaralananların ambulanslarla hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındığı kaydedildi.

Bakan Koca son durumu açıkladı

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinin Köksalan mahallesi ve Yazçiçeği köyü ile Mardin’in Mazıdağı ilçesi Yücebağ ve Yetkinler köyünde meydana gelen yangında 5 kişinin hayatını kaybettiğini açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 10’u ağır 44 kişinin yangından etkilendiğini belirtti. Diyarbakır’da 3, Mardin’de 2 can kaybımız olduğunu dile getiren Bakan Koca, “Olay sebebi ile 35 Ambulans ve 7 UMKE Timi görevlendirildi. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum, yaralılara geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Bakan Yerlikaya: 5 vatandaşımız hayatını kaybetti

Konuya ilişkin sosyal medya hesabından paylaşım yaparak bilgi veren İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, yangında Diyarbakır'da 3, Mardin'de 2 vatandaşın hayatını kaybettiğini açıkladı. Yangının Diyarbakır İli Çınar ilçesi Köksalan Kırsal Mahallesinde saat 22:15’te anız ile örtü yangını olarak başladığının bilgisini veren Bakan Yerlikaya, yangının rüzgârın şiddetiyle Yazçiçeği, Bağrık ve Ağaçsever mahallelerini etkilediğini ifade etti. Mardin Mazıdağı ilçesi Yücebağ, Şenyuva ve Yetkinler mahallesi istikametine doğru da ilerlediğini kaydeden Bakan Yerlikaya, ancak ekiplerin ve vatandaşların yoğun çalışması sonucu tamamen kontrol altına alındığını dile getirdi.

29 vatandaşımız yaralandı

Soğutma çalışmalarının devam etmekte olduğunun bilgisini veren Bakan Yerlikaya, yangında maalesef Diyarbakır’da 3 vatandaşımızın, Mardin’de ise 2 vatandaşımızın yaşamını yitirdiğini kaydetti. Diyarbakır’da 11, Mardin’de ise 18 vatandaşımızın yaralandığını vurgulayan Bakan Yerlikaya, “Yaralılarımızın tedavileri devam etmektedir. Vefat eden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır ve Mardin Valilikleri'nden peş peşe açıklama

Çınar'daki yangın bölgesinde incelemelerde bulunan Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, yangında 2 çobanın hayatını kaybettiğini ve 6 kişinin yaralandığını söyledi. Yaralılardan birinin de sağlık ekiplerince kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiğinin bilgisini paylaşan Vali Ali İhsan Su, diğer yaralıların tedavisinin sürdüğünü belirtti. Anızdan kaynaklı yangın çıktığını belirten Vali Ali İhsan Su, otlar ve anızın birlikte yanarak çok geniş alana yayıldığını dile getirdi. “Maalesef 2 vatandaşımız da bu yangın içinde kalarak hayatını kaybetti. Şu anda tüm ekiplerimiz yangın söndürme çalışmalarına devam ediyor. Ben de alandayım” diyen Vali Ali İhsan Su, Jandarma Komutanı, kaymakam, ekipler, herkesin alanda olduğunu söyledi. Şu anda söndürme çalışmalarını koordine içinde yürüttüklerini dile getiren Vali Ali İhsan Su, yangından kırsal Köksalan, Yazçiçeği ve Bağacık mahallelerinin etkilendiğini ifade etti. Aşırı sıcağın yanı sıra bahar döneminde alınan aşırı yağış nedeniyle çok fazla ot yetişmesinin yangını körüklediğini belirten Vali Ali İhsan Su, yangının örtü ve anız yangını şeklinde devam ettiğini söyledi. Tüm ekiplerin sahada olduğun bilgisini veren Vali Ali İhsan Su, “İnşallah kısa sürede tamamen kontrol altına almış oluruz diye değerlendiriyorum. Tekrar yaralı kardeşlerimize geçmiş olsun diliyorum. Acil şifalar diliyorum. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum” dedi.

Soğutma çalışmaları devam ediyor

Köksalan, Bağacık ve Yazçiçeği mahallelerinde yangını kontrol altına almış durumda olduklarını açıklayan Vali Su, bir taraftan da yayılma durumunu kontrol ettiklerini vurguladı. Ağaçsever mahallesini de tamamen kontrol altına almış olacaklarını anlatan Vali Su, sabaha kadar da yine soğutma çalışmalarının aynı koordinasyon içinde devam edeceğini aktardı.

Yaralılar tedavi altına alındı

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinden ilerleyen yangının Mazıdağı’nda ulaştığı mahallelerde 1 kişinin hayatını kaybettiğini, 10 kişinin yaralandığı belirtilen Mardin Valiliği açıklamasında yangının Mardin’in Mazıdağı ilçesi Yücebağ, Şenyuva ve Yetkinler Mahallesi istikametine doğru ilerlediği aktarıldı. Yangın bölgesine ilk andan itibaren itfaiye ve Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı araçlar ve ekiplerin sevk edildiği belirtilen açıklamada, yangının çıkmasına müteakip Köksalan ve Yücebağ Mahalleleri arasında yangına müdahale etmeye çalışan bir 1 vatandaşın vefat ettiği vurgulandı. 10 vatandaşın ise yaralandığı belirtilen açıklamada, “Yaralı vatandaşlarımız Mazıdağı Devlet Hastanesinde yapılan ilk müdahalelerin ardından Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alınmışlardır. Söz konusu yangını söndürme ve soğutma çalışmaları devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.

Çanakkale’de orman yangını: Bir köy tahliye edildi

Bir yangın haberi ise Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinden geldi. Çamköy köyü civarındaki ormanlık alanda ekiplerin havadan ve karadan müdahalesi devam ederken, Çamköy köyü de tedbir amaçlı boşaltıldı. Yangının ardından Çanakkale Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, devam eden orman yangını söndürme çalışmalarının Vali İlhami Aktaş tarafından yerinde koordine edildiğinin bilgisine yer verildi. Çamköy köyünün tedbir amaçlı boşaltıldığı vurgulanan açıklamada, rüzgarın kuvvetli olması sebebiyle yangının büyüme riski olduğundan yangın mahalline yakın civardaki köylerde yaşayan vatandaşların da teyakkuzda olmalarının önemli olduğu vurgulandı.

Siirt’te de anız yangını çıktı

Siirt'in Kezer Çayı mevkisinde henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangının rüzgarın etkisiyle büyüdüğünü görenler durumu 112 Acil Çağrı Merkezi’ne bildirdi. İhbar üzerine bölgeye, sağlık, AFAD, Orman İşletme Müdürlüğü, itfaiye ve jandarma ekipleri sevk edilirken, ekiplerin yangına müdahalesi devam ediyor.

Yorumlar (0)