Türkiye ve Rusya'dan 'tahıl koridoru' açıklaması

Hakan Fidan, "(Karadeniz Tahıl Girişimi) Türkiye'nin katkılarıyla BM (Birleşmiş Milletler) yeni bir tavsiye paketi hazırladı. Bunun, girişimin yeniden canlandırılmasında uygun bir zemin oluşturduğunu düşünmekteyiz." dedi. Sergey Lavrov ise Karadeniz Tahıl Girişimi çerçevesinde Batılı ülkelerin, Rusya'ya verdiği sözlerde durmadığını kaydederek, "BM ile yapılan paket anlaşmadaki koşullarımız karşılandığı vakit, tahıl anlaşmasına geri döneceğiz." ifadesini kullandı.

GÜNDEM 31.08.2023, 20:36 topcu
Türkiye ve Rusya'dan 'tahıl koridoru' açıklaması

Dışişleri Bakanı Fidan, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Lavrov ile başkent Moskova'da gerçekleştirilen ortak basın toplantısında konuştu.

Ukrayna-Rusya Savaşı'nın etkilerinin katlanarak sürdüğünü kaydeden Bakan Fidan, "Türkiye'nin katkılarıyla BM yeni bir tavsiye paketi hazırladı. Bunun, girişimin yeniden canlandırılmasında uygun bir zemin oluşturduğunu düşünmekteyiz. Savaşın gidişatı da gündemimizde büyük bir yer tuttu." şeklinde konuştu.

Fidan,"(Karadeniz Tahıl Girişimi) Faaliyetlerimiz sürecek, bu anlaşma hem Karadeniz'in sulh ve istikrarı hem dünya gıda güvenliği için çok önemli." dedi.

Bahse konu iki ülke arasındaki çatışmaların diplomatik yollarla sonlandırılması hedefinden asla vazgeçmeyeceklerinin altını çizen Hakan Fidan, "Bölgemizde kalıcı istikrar ve sulhun sağlanmasını istiyoruz. Bu beklentilerimizi Sayın Sergey Lavrov ile olan görüşmemizde tekrarladım. Elimizden gelen her türlü desteği vermek için hazır olduğumuzu bir defa daha teyit ettim." ifadelerine yer verdi. Lavrov: Batılı ülkeler adım atmalı

18 Temmuz 2023'te durdurulan Karadeniz Tahıl Anlaşması'nın tekrar canlandırılması için Batılı ülkelerin bazı adımlar atması gerektiğine dikkat çeken Lavrov, "BM'nin gayretlerini takdirle karşılasak da Batılı ülkeler tarafından harfiyen yerine getirilmeyen sözler var. BM ile yapılan paket anlaşmadaki koşullarımız karşılandığı vakit, tahıl anlaşmasına geri döneceğiz." diye konuştu. 

Lavrov, ülkemizim dış siyaset yaklaşımını takdir ettiklerini vurgulayarak "Batılı ülkelerin şüphe uyandıran teşebbüslerine karşın biz Türkiye'nin dış siyasetini takdirle karşılıyoruz. Bu çerçevede bizler yapıcı olarak, eşit haklı ortaklar olarak, karşılıklı yarar sağlayacak şekilde faaliyetlerimize devam ediyoruz." dedi. 


 

Yorumlar (0)