Türkiye ve İran'dan ortak 'Gazze' açıklaması: Hakan Fidan’dan İsrail’e mesaj

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile görüşen Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye'nin hiçbir surette sivillerin zarar görmesini kabul etmediğini ifade etti. Bakan Fidan, “Filistin'deki yasadışı kuşatma hala devam ediyor. İsrail'in şiddete son vermesi gerekiyor” dedi.

GÜNDEM 01.11.2023, 14:42 Şeyda Gül
Türkiye ve İran'dan ortak 'Gazze' açıklaması: Hakan Fidan’dan İsrail’e mesaj

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan heyetler arası görüşme gerçekleştirdi. Toplantının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında bakanlar önemli açıklamalarda bulundu. Toplantıda İran Cumhurbaşkanı'nın Türkiye'ye geleceğini duyuran Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Filistin ve İsrail arasındaki çatışmaların durdurulmasına yönelik atılması gereken adımlardan bahsetti.

İran Cumhurbaşkanı Türkiye'ye geliyor

İran Cumhurbaşkanı'nın yakın zamanda Türkiye olacağının bilgisini veren Bakan Fidan, 7 Ekim'den bu yana ilgililerle yakın bir diplomasi trafiği içinde olduklarını söyledi. Hakkaniyetli davranmayı esas edindiklerini vurgulayan Bakan Fidan, “Ukrayna için ayrı Filistin için ayrı tutum olmaz” diye konuştu.

İsrail’e net mesaj

Bakan Fidan, konuşmasında 26 gündür devam eden İsrail - Filistin çatışmalarına değindi. Gazze'deki trajedinin en büyük gündem maddeleri olduğunu belirten Bakan Fidan, bu kıyım ve yıkım karşısında sessiz kalmanın mümkün olmadığını vurguladı. Masum sivillere yapılan saldırılar hiçbir şekilde tasvip etmediklerini her platformda dile getirdiklerini hatırlatan Bakan Fidan, “İsrail, şiddet yoluyla güvenlik tesis edilemeyeceğini anlamalı” ifadelerini kullandı.

Güven ve huzura kavuşmanın yolu iki devletli çözüm

“Bir Türkiye olarak dostlarımızla önce ateşkes sonra barış için elimizden geleni yapmaktayız. Garantör olarak sorumluluk almaya da hazırız” diyen Bakan Fidan, Filistin içinde İsrail için de güven ve huzura kavuşmanın yolunun iki devletli çözümden geçtiğinin altını çizdi. Bugün İranlı mevkidaşı ile diğer bölgesel gelişmeleri de ele alma imkanı bulduklarını vurgulayan Bakan Fidan, “Aynı zamanda Irak'ı da ele aldık. Irak'ta son dönemde önceki dönemlere kıyasla daha istikrarlı bir süreç gözlemliyoruz” dedi.

AB ve ABD 'ateşkes' kelimesini duymak istemiyor"

AB’nin aldığı pozisyon gereği maalesef ‘ateşkes’ kelimesini duymak istemediğini anlatan Bakan Fidan, onların durduğu yer ABD ile birlikte İsrail’in takdir edeceği ölçüde olduğunu söyledi. Doğu ve Batı’da insanlık vicdanının protestolarla buna başkaldırdığını gördüklerini aktaran Bakan Fidan, “Bundan sonra kalıcı bir barış için ne yapılabilir buna yoğunlaşmak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Abdullahiyan: Savaş durmazsa bölgenin koşulları kontrolden çıkacak

Sözlerine Cumhuriyet'in 100’üncü kuruluş yıldönümünü kutlayarak başlayan Abdullahiyan ise yaptığı açıklamada görüşmelerinin ana gündem maddesinin Gazze olduğuna dikkat çekti. Gazze’deki halkın İsrail tarafından yasaklı silahlarla öldürüldüğünü ve yaralandığını belirten İranlı Bakan Abdullahiyan, savaşın yayılmaması için bölge çapında görüşmelerin sürdüğünü vurguladı. Dün Doha'da Katarlı yetkililer ve Hamas yetkilileri ile görüşmelerine de değinen Abdullahiyan, “Savaş bir an önce durdurulmazsa bölgenin koşulları bütün tarafların kontrolünden çıkacaktır” dedi.

Sorumluluk ABD’de olacak

Bunun sorumluluğunun 'ABD, İsrail ve savaş suçlarını destekleyenlerde' olacağını belirten Abdullahiyan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davetiyle İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin Türkiye ziyaretinin de yakın zamanda gerçekleşeceğini söyledi.

Yorumlar (0)