Türkiye'nin Washington Büyükelçiliğinde 30 Ağustos kutlaması

30 Ağustos Zafer Bayramı, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliğinde kutlandı. Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan'ın yanı sıra Dr. Herbert R. Reginbogin ve Washington Silahlı Kuvvetler Ataşesi Hakan Çamlı birer konuşma yaptı.

GÜNDEM 30.08.2023, 09:17 Hakan Öksüz
Türkiye'nin Washington Büyükelçiliğinde 30 Ağustos kutlaması

Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği tarafından gerçekleştirilen törenle 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlandı. Törenin ev sahibi, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan ile Washington Silahlı Kuvvetler Ataşesi Hakan Çamlı'ydı. Washington'da görev yapan pek çok misyon temsilcisinin yanı sıra elçilik çalışanları ile Türk vatandaşları da davete katıldı.

Büyükelçi Mercan: "Modern demokrasiler arasında konumumuz güçleniyor"

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan konuşma yaptı. 

Türkiye'nin haklı bir bağımsızlık savaşı verdiğini ve 30 Ağustos Büyük Zaferi'ni elde ettiğini kaydeden Büyükelçi Mercan, "Bu zaferin ruhu, bugün bile halkımızı yönlendirmektedir. Türkiye dönüşümünü sürdürmekte ve modern demokrasiler arasındaki konumunu güçlendirmektedir." dedi.

Hakan Çamlı: "Hayatlarını feda eden atalarımız, bize ilham kaynağı oldu"

Washington Silahlı Kuvvetler Ataşesi Hakan Çamlı ise, "Hayatlarını feda eden atalarımız, bize ilham kaynağı oldu. Onların yaptığı fedakarlık, halkımıza kendi kaderini tayin etme gücünü verdi." ifadelerini kullandı.

Dr. Herbert R. Reginbogin: "Barışı sağlamaya devam ediyorlar"

Dr. Herbert R. Reginbogin (Amerika Katolik Üniversitesi Politika Araştırmaları Enstitüsü öğretim görevlisi) söz alarak bir konuşma yaptı. Reginbogin, Büyük Zafer'den beri Türkiye'nin modern bir devlet olarak barışı sağlamaya devam ettiğini kaydetti.

Yorumlar (0)