"Türkiye, Kürtlerle değil emperyalistlerle mücadele ediyor"

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Türkiye'nin Kürtlerle değil emperyalistlerle mücadele ettiğini ifade etti. 

GÜNDEM 16.10.2019, 09:50
"Türkiye, Kürtlerle değil emperyalistlerle mücadele ediyor"

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, temaslarda bulunmak üzere geldiği Ağrı’da, Vali Süleymen Elban, Belediye Başkanı Savcı Sayan, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Turgut’u ziyaret ederek şehirdeki çalışmalar hakkında bilgi edindi.

Kitle örgütü temsilcileriyle Ağrı Gençlik Merkezi Şark Köşesi’nde buluşan Feyzioğlu, Ağrı Valiliği tarafından hayata geçirilen KODLAĞRI Projesi'nin çok başarılı ve olumlu bir şey olduğunu ifade etti. 

Feyzioğlu, Türkiye'nin Doğu Akdeniz’de doğal gaz arama çalışmalarının Suriye meselesinden ibaret olmadığına dikkat çekti.

Akıncı'ya tepki gösterdi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Barış Pınarı Harekâtı hakkındaki sözlerine tepki gösteren Feyzioğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Bu mesele, Doğu Akdeniz’deki Türkiye’nin bulmak üzere olduğu doğal gaz yataklarıyla bağlantılıdır. Bu mesele İsrail’in İran’a karşı güvenliğini sağlamak ve bu yolda da gerekirse Türkiye’yi parçalamakla ilgilidir. Burada iki temek kaygı vardır. Birincisi, ne pahasına olursa olsun milyonlarca insanın ölümü pahasına İsrail’in güvenliğini sağlamak. İkincisi de İsrail’e ve Batı’ya Kuzey Irak’tan çıkacak petrolü Doğu Akdeniz’e akıtacak imkânı sağlamak ve aynı zamanda Doğu Akdeniz’de aslında Türkiye’ye ait olan sahaları Kıbrıs’ı da elimizden alarak Türkiye’den koparmak. Kıbrıs Cumhurbaşkanı Sayın Akıncı’nın da meseleye böyle damdan birden girmesi ‘ondan sonra yanlış anlaşıldım’ dedi ama Kıbrıs Barış Harekâtı’nı kan dökmüş bir harekât olarak tanımlayıp kanı durduran bir harekât olduğunu görmezden gelmesi öyle sanıyorum ki Rumların eliyle Kıbrıs’ı ve Doğu Akdeniz’i ele geçirme planı yapan İsrail, İngiltere ve Yunanistan planına dilerim bilinçsiz bir destektir."

Uluslararası İnsan Haklarının raporuna göre, terör örgütü PKK'nın Suriye’de kendilerine biat etmeyen Kürtleri ya sürgün ettiğini ya da öldürdüğünü belirten Feyzioğlu, PKK’nın nüfus arşivlerini ele geçirip arşivlerdeki nüfus kayıtlarını yakarak Türkmen ve Arap varlığını ortadan kaldırmak istediklerini söyledi.

"PKK, Türklerin temsilcisi değil"

Feyzioğlu, Türkiye'nin emperyalist güçlerle mücadele ettiğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Ondan sonra cahiller diyor ki 'Türkiye Kürtlerle 100 senedir savaşıyor' hayır Türkiye 100 senedir Kürtlerle savaşmıyor. Türkiye tüm etnik çeşitliliğiyle aynı milletin ve bayrağın altında birlikte emperyalistlerle mücadele ediyor. Bir ırk sırf ırkı dolayısıyla öne geçiyorsa o zaman beni ilgilendirir. Bu insan hakkı ihlalidir. Türkiye’de bu yok. O zaman niye Türkiye’yi bölüyorsunuz. PKK, Kürtlerin temsilcisi değil. PKK’ya Kürtlerin temsilcisi demek bir kere bu halkı küçümsemektir, aşağılamaktır. PKK gibi uyuşturucu kaçıran, insanları zehirleyen, bir eli yağda bir eli balda savaş lortları tarafından yönetilen bir faşist örgüt nasıl halkın temsilcisi olabilir. Bunu ben her yerde söylerim. Her yerde de söylemeye devam edeceğim ama bölgeye baktığımızda bölgedeki insanlarımızın Türkiye’den ayrılmak gibi bir niyeti hiçbir zaman yok. Bölgeyi karıştıranlar bölgenin dışında Türkiye Cumhuriyeti’nin sağladığı güvenlikle daha ziyade batı illerinde veya büyük illerde yaşayıp Türkiye’nin kamu düzeninden yararlanarak paraya para demeyecek kadar zengin olanlar. Buradakilere diyorlar ki siz ayrılın ama servetlerini batıda yapıyorlar. Suriye meselesinde Türkiye haklıdır."

"Benim siyasi partim yok"

Feyzioğlu, sözlerini şöyle sonlandırdı:

"Dünyanın hiçbir ülkesi sadece yönetimdeki siyasi partiye oy verenlerin katkısıyla kalkınamaz. Milletin yüzde 100'ünün katkısıyla kalkınabilir. Bunun için de milli meselelerde ortaklık gerekir. Benim siyasi partim yok. Olmasına gerekte yok. Benim ve sizin milli bir davanız var. Biz bu ülkede köprü olmaya karar verdik ve doğru yaptık. Aforoz edenler oldu mu oldu. Bağırlarına basanlar da çok oldu. Zihin karışıklığı sebebiyle bizden uzaklaşan tertemiz insanların da süreç içerisinde 'evet bunlar doğru yapıyor' diyeceğine inanıyorum."

Yorumlar (0)
9
açık