Türkiye koronavirüs sebebiyle İran sınırını kapattı

İran'da hızla yayılan koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye, İran sınırını kapattı.

GÜNDEM 23.02.2020, 15:58 23.02.2020, 17:01
Türkiye koronavirüs sebebiyle İran sınırını kapattı

İran'da yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle ölü sayısının 8'e yükselmesinin ardından Türkiye, İran sınırını kapattı.

Nahcıvan'a açılan Dilucu sınır kapısı da dâhil olmak üzere Türkiye'nin İran'a açılan 4 kapısının dördünün de kapatılmasına dair karar, İçişleri Bakanlığı tarafından duyuruldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, saat 16.05'te yaptığı açıklamada, İran ile tüm sınır kapılarının kapatıldığını, bunun bir önlem olduğunu, koroavirüs ile mücadelede İran'nı yanında olduklarını belirtti.

"Tüm uluslararası uçuşlar (İran'dan gelişler) saat 20.00 itibarıyla tek taraflı ve geçici olarak durduruldu." bilgisini veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Dün ve önceki gün, 8 İran vatandaşı hastalık bulgularının olması nedeniyle ülkemize girişleri verilmedi. Van'da soğuk algınlığı belirtileri olan 5 kişi gözlem altındaydı. Onların sonuçları da koronavirüs açısından negatif çıktı." dedi.

Deprem ve koronavirüs ile ilgili açıklama yaptı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakalarına yönelik Türkiye'nin alacağı tedbirler ve Van'ı etkileyen İran merkezli depremdeki son duruma ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki basın açıklamasında, İran'ın Khor kenti merkezli 5,9 büyüklüğündeki depremin Van Başkale'de de hasara ve yıkıma yol açtığını anımsatarak, "Depremin ilk anından itibaren bölgeye 25 ambulans, helikopter ambulans ve 13 UMKE ekibi yönlendirdik. Sabah saatlerinde yaşanan afette ne yazık ki 9 vatandaşımız hayatını kaybetti. 50 vatandaşımız yaralandı." bilgisini verdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaralıların bölgede 3 hastanede tedavi altına alındığını kaydederek, bu yaralılardan 2'sinin yoğun bakımda ve sağlık durumlarının ağır olduğunu belirtti.

Müdahale edilmesi gereken hastaların ameliyat müdahalelerinin yapıldığını da belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Diğer yaralalıların durumlarının daha iyi ve hayati tehlikelerinin olmadığını söylemek istiyorum. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet yaralılara acil şifalar diliyorum." dedi.

"İran'dan Türkiye'ye gelişler durduruldu"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün itibarıyla en son İsrail ve Lübnan dahil olmak üzere 32 ülkede toplam yeni tip koronavirüs (Covid-19) vaka sayısının 74 bin 402 ve toplam 2 bin 464 ölüm bildirimi olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

"Erken dönemde aldığımız etkili tedbirlerle bugüne kadar bu hastalığı ve salgını ülkemizden uzak tutmayı başardık. Ancak hastalığın komşumuz İran'da görülmesi, vakaların ve ölümlerin artışı bizler için alarm anlamına geliyor. Bu haber üzerine Koronavirüs Bilim Kurulumuz, İran gündemiyle toplantılarını yaptı, her ihtimal masaya yatırıldı. Ayrıca İran makamlarıyla ve ilgili tüm kurum, kuruluşlarımızla görüşmeler gerçekleştirildi. Bizzat İran Sağlık Bakanı Sayın Sait Nemeki ile görüştüm. Sayın Cumhurbaşkanımız konuyu çok yakından takip etmekteler, özellikle vatandaşımızı korumak adına bilim kurulumuzun alınması gereken tüm tedbirleri almamız talimatını verdiler."

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün itibarıyla İran'da toplam vaka sayısının 43, ölüm sayısının ise 8 olarak kaydedildiğini paylaşarak, "İran'la 3 adet kara hudut kapımız mevcut: Ağrı Gürbulak, Van Kapıköy ve Hakkari Esendere. Buna ilaveten Iğdır'dan Özerk Nahçıvan Bölgesi'ne açılan Dilucu Sınır Kapısı da mevcut. Bakanlığımız bünyesinde görev yapan bilim kurulumuzun önerisiyle tavsiye kararları kapsamında sınır hareketinin azaltılması noktasında ilave tedbirlere ihtiyaç duyuldu. İran'daki tablonun giderek artış göstermesi sebebiyle komşumuzla sınırlarımızı geçici olarak kapatma kararı aldık." diye konuştu.

Dışişleri, Millî Savunma, İçişleri, Ulaştırma, Ticaret ve diğer ilgili bakanlıklarla koordinasyon halinde olduklarının altını çizen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İçişleri Bakanlığının, İller İdaresi tarafından İran sınırıyla ilgili kararları tüm valiliklere bildirdiğini duyurdu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Uluslararası sağlık tüzüğü çerçevesinde İran'dan ülkemize yapılacak kara ve demiryolu geçişleri bugün saat 17.00 itibarıyla geçici olarak durduruldu. Tüm uluslararası uçuşlar ise saat 20.00 itibarıyla tek taraflı ve geçici olarak durduruldu. Yani İran'dan Türkiye'ye gelişler durdurulmuş oldu. Türkiye'den İran'a gidişler ise devam ediyor olacak." şeklinde konuştu.

"Vaka tespiti olursa tüm önlemler önceden belirlendi"

Türkiye Cumhuriyeti'nin, tüm imkanlarıyla yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadelede İran halkının ve hükümetinin yanında olduğunu dile getiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Son olarak cuma günü açıkladığımız tedbirler çerçevesinde İran'dan ülkemize kara hudut kapılarımızdan giriş yapan tüm yolcular tek tek muayene edilmekteydi. Yolcularda ateş, burun akıntısı, öksürük gibi herhangi bir soğuk algınlığı tespit edilirse, yolcu Türk vatandaşıysa gözlem altına alınarak numuneleri referans laboratuvarımıza gönderiliyordu. Yolcu İran ya da başka bir ülke vatandaşı ise ülkemize girişine izin verilmedi. Bu çerçevede dün ve önceki gün 8 İran vatandaşının bu anlamda hastalık bulgularının olması sebebiyle ülkemize giriş verilmediğini söylemek istiyorum. Van Devlet Hastanesinde soğuk algınlığı belirtileri olan 5 kişi gözlem altındaydı, onların sonuçları da koronavirüs açısından negatif çıktı, yani koronavirüs hastası değiller."

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'ye virüsün girmemesi adına DSÖ'nün (Dünya Sağlık Örgütü) önerdiği tedbirlerden çok daha fazlasının ve çok erken dönemde uygulamaya  alındığını söyleyerek sözlerini şu şekilde tamamladı:

"Sağlık sistemimiz bu türden salgınlarla baş edebilecek kadar güçlüdür. Vaka tespiti olursa uygulanacak tüm önlemler önceden belirlendi. Yeteri kadar antiviral ilaç, medikal malzeme gibi ihtiyaçlar depolandı, tedarik zincirlerimiz sağlam. Bu noktada endişe edecek bir durumun olmadığını söylemek istiyorum."

Yorumlar (0)
24
açık