Türkiye-İsveç-NATO mutabakata vardı

NATO, İsveç ve Türkiye görüşmesinde, ülkemizin İsveç'in NATO'ya üyeliğine ilişkin protokolleri Meclis'e sevk edeceği ve onaylanması için yakın iş birliği içinde olacağı belirtildi. Jens Stoltenberg ise "İsveç ile Türkiye arasında ikili güvenlik mekanizması oluşturulacak." dedi.

GÜNDEM 10.07.2023, 22:41 Koray
Türkiye-İsveç-NATO mutabakata vardı

NATO, İsveç ve Türkiye'nin Vilnius'taki üçlü görüşmesinde, İsveç'in PKK/YPG terör örgütü ve FETÖ'ye destek vermeyeceğini tekrarladığı bildirildi.

Görüşmede İsveç'in, vize serbestisi ve Gümrük Birliği'nin güncellenmesi dahil olmak üzere ülkemizin AB'ye (Avrupa Birliği) üyelik sürecine aktif olarak destek vereceği ifade edildi.

Bahse konu görüşmede, müttefikler arasında savunma yatırımı ve ticaretinde yaptırım olmaması ve engellerin tamamen kaldırılmasına dönük çalışmakta mutabakata varıldı. 

Görüşmede, ülkemizin İsveç'in NATO'ya üyeliğine ilişkin protokolleri TBMM’ye (Türkiye Büyük Millet Meclisi) sevk edeceği ve onaylanması için yakın iş birliği içinde olacağı belirtildi.

Öte yandan, üst düzey bir Türk yetkili, Vilnius'taki üçlü toplantıda ülkemizin, vize serbestisi ve yaptırımların kaldırılması dahil AB sürecine dair tam destek aldığını dile getirdi.Stoltenberg: 'Terörle Mücadele Özel Koordinatörü' görevlendirilecek

Üçlü görüşmenin akabinde kameraların karşısına geçen Jens Stoltenberg ise İsveç ve Türkiye arasında ikili güvenlik mekanizması oluşturulacağını bildirdi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, ittifak tarihinde ilk defa 'Terörle Mücadele Özel Koordinatörü' görevlendirileceğini duyurdu.

Stoltenberg, AB mensubu olarak İsveç'in, ülkemizin AB sürecini, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi gayretlerini ve vize serbestisini destekleyeceğini dile getirdi. 

Yorumlar (0)