"Türkiye için olmuyorsa İstanbul için kontrollü kısıtlama bekliyoruz"

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele konusunda İstanbul için kontrollü bir kısıtlama beklediklerini söyledi.

GÜNDEM 26.03.2020, 14:10 26.03.2020, 16:57

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele konusunda açıklamada bulundu. 

İmamoğlu, nüfusu 15 milyondan fazla olan İstanbul için kontrollü sokağa çıkma yasağı beklediklerini kaydederek, "Biliyorum, bazılarınız iş için mecburen sokaklara çıkıyor. Bunun çözümü için de devletimizin hükümet yetkililerinin bir çabası olacağına inanıyorum. İnanmak istiyorum. Türkiye genelinde olmasa da en azından İstanbul için, hükümetten; kademeli, kontrollü bir sokağa çıkma konusunda bir çalışma bekliyoruz. Bu konuda biz de yardıma hazırız." ifadelerini kullandı. 

"Çok kararlı, radikal kararlar almalıyız"

İstanbul için kontrollü kısıtlama vurgusu yapan İmamoğlu, "Tekrar altını çizeyim; Türkiye için olmuyorsa, en azından İstanbul için kontrollü bir kısıtlama bekliyoruz. Gelecek günler için, halka moral verici konuşmalar yapmak doğrudur, güzeldir. Ancak bugün gerekli adımlar atılmazsa, gelecekte hayal kırıklığı yaşanacağı ne yazık ki aşikâr. Onun için bu konuda çok kararlı, radikal kararlar almalıyız. Ne yazık ki bu işler, sadece lafla da olmuyor. Elbette dua edeceğiz; ama sadece dua ederek de gelecek günlere ne yazık ki bu şehri ve bu ülkeyi hazırlayamayız." dedi.

"Ekonomik beklentiler biraz daha sırasını beklemeli"

İmamoğlu, yaşanan kriz günlerinde doğru adımları atan ülkelerin bu sürecin geleceğinde doğru noktalarda olacağını kaydederek, "O yüzden bir kez daha seslenmek isterim ki; korkmadan, 'ama fakat' demeden bugün radikal bazı kararların alınması toplum sağlığımız, sağlık personeli sağlığımız, toplum moralimiz ve psikolojimiz açısından son derece önemlidir. Söz konusu insan hayatı ve toplumsal psikoloji ise, ekonomik beklentiler biraz daha sırasını beklemelidir. Buna göre adımlar atmalıyız." açıklamasını yaptı.
 

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu