Türkiye, Hindistan'dan buğday mı ithal ediyor?

Tarım ve Orman Bakanlığının sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Türkiye'nin, Hindistan'dan buğday ithal ettiğine ilişkin iddialara yanıt verildi. Açıklama, güncel TÜİK verileri ile birlikte sunuldu.

GÜNDEM 15.05.2022, 20:43 16.05.2022, 01:31 Hakan Öksüz
Türkiye, Hindistan'dan buğday mı ithal ediyor?

Son günlerde bazı basın organları, Türkiye'nin Hindistan'dan buğday ithal ettiğine ilişkin iddialar ortaya atmıştı. İddialar bir hayli ses getirmiş ve muhalif sesler yükselmişti. Tarım ve Orman Bakanlığı, söz konusu iddialara açıklık getirdi.

"Ülkemiz, kendi buğday ihtiyacını karşılamaktadır"

Yapılan yazılı açıklamada, Hindistan'dan buğday ithal edildiğine dair ortaya atılan iddiaların asılsız olduğu kaydedildi. Türkiye'nin dünyadaki sayılı tarım ülkeleri arasında olduğu hatırlatıldı. Sosyal medyadan yapılan paylaşımda Türkiye'nin güçlü bir tarımsal alt yapısının bulunduğu ve ülkenin ihtiyaçlarını karşıladığı ifade edildi.

"Buğday krizi çıkacağına yönelik iddialar asılsız"

Açıklamada, "Hindistan'da son haftalarda görülen aşırı sıcaklık nedeniyle Türkiye'ye buğday ihraç edilmeyeceği ve sonucunda ülke genelinde buğday krizinin görüleceğine ilişkin iddialar asılsızdır. Aynı şekilde bölgedeki savaş nedeniyle hem Rusya'dan hem de Ukrayna'dan buğday ithal edilemediği ve bundan dolayı ekmek fiyatlarının artacağına yönelik iddialar da gerçeği yansıtmamaktadır." denildi.

"Hindistan'a böyle bir talep iletilmedi"

Hindistan'ın buğday üreticisi ülkeler arasında önemli bir yer tuttuğu belirtilen açıklamada, "Bu üretimin oldukça büyük bir bölümü, iç tüketimde kullanılmaktadır. Türkiye, Hindistan'dan buğday ithal etmemektedir. Buna ilişkin Hindistan'a bir talep iletilmemiş, Hindistan'dan da teklif alınmamıştır. Hindistan'ın buğday arzını durdurması, yüksek enflasyonla mücadele için alınmış bir karardır." ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan Türkiye'nin, dünya un ihracatında ilk sırada yer aldığı kaydedildi. 

Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu