Türkiye güzeli Sakaoğlu’nun itfaiyecilere bıraktığı mirasın gerekçeli kararı açıklandı 

Türkiye eski güzeli Mahmure Birsen Sakaoğlu, hayatını kaybetmeden önce 25 milyon liralık mirasını Fatih itfaiyesi görevlilerine bırakmış fakat 272 vasisi olan miras hakkında dava açılmıştı. 16 sene süren davanın gerekçeli kararı belli oldu. 

GÜNDEM 13.09.2021, 14:29
Türkiye güzeli Sakaoğlu’nun itfaiyecilere bıraktığı mirasın gerekçeli kararı açıklandı 

Türkiye eski güzeli Mahmure Birsen Sakaoğlu 1936 senesinde Fatih’te dünyaya gelmişti. Doktor Sakaoğlu, 2003 senesinde, 94 yaşında vefat edene kadar iki kez yangında mahsur kalmış ve Fatih itfaiyesi tarafından kurtarılmıştı. Sakaoğlu, hayatını kaybetmeden önce bir vasiyetname hazırlamış ve tüm mal varlığını itfaiye ekiplerine bırakmıştı.  25 milyon liralık miras 272 kişiye paylaştırılacak 

Sakaoğlu’nun 2003 senesinde 94 yaşında hayatını kaybetmesinin ardından Fatih itfaiyesi çalışanları 316 itfaiyeci, vasiyetnamesinin yerine getirilmesi için mahkemeye başvurmuştu. İstanbul 15. Asliye Hukuk Mahkemesi ise 25 milyon liralık mirasın 272 itfaiye çalışanı arasında paylaştırılmasına karar vermişti. İtfaiye görevlilerinin 16 sene süren davasında gerekçeli karar açıklandı. 

Sakaoğlu’nun vasiyetnamesinin anlatıldığı gerekçeli kararda, “Sakaoğlu vasiyetinde, Fatih’teki dairesinin kirası ile bankadaki dolar ve TL cinsinden paranın sonsuza kadar kalmak şartı ile faizlerinin 3 ayda bir alınarak Fatih itfaiye erlerinin müdüründen kapıcısına kadar herkese eşit miktarda ödenmesini, manevi oğlu Mustafa Bakır’a faiz ve kiradan pay verilmesini, mirasından mahrum ettiği kardeşine ise mirasından pay verilmemesini vasiyet etmiştir. Sakaoğlu'nun bu vasiyeti 30 Ocak 2004 tarihinde İstanbul 17. Noterliğinde onaylanmıştır.” ifadelerine yer verildi. Miras, en kısa zamanda paylaştırılacak 

Gerekçeli kararda, “Dava konusu el yazması vasiyetnamede açıklanan taşınmazdaki kira geliri ile bankadaki paranın faiz gelirinden faydalanacak olan Fatih itfaiyesinde çalışan kişilerin kimler olduğunun araştırılması için bilirkişi raporu hazırlanmıştır. Bilirkişi raporu doğrultusunda tespit edilen itfaiye çalışanlarının açtığı vasiyetnamenin tenfizi davasının kabulüne karar verilerek, vasiyetinin yerine getirilmesine karar verilmiştir.” cümlelerinin yer aldığı gerekçeli karara göre Sakaoğlu’nun vasiyeti en kısa sürede uygulanacak. 

Yorumlar (0)
16
açık