Türkiye'den Yunanistan'a göçmen tepkisi!

Yunanistan'ın "göçmenleri Türkiye'ye geri itme" açıklamasına Dışişleri Bakanlığı tepki gösterdi. Açıklamada "Her türlü görüntü, fotoğraf, belge ve geri itilmiş kişilerin ifadeleri mevcuttur" denildi.

GÜNDEM 27.10.2019, 20:58
Türkiye'den Yunanistan'a göçmen tepkisi!

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Yunanistan, düzensiz göçmenlerin ülkemize Yunan makamları eliyle itilmesi durumunu inkar etse de, geri itilme olayları hem denizde hem de karada devam etmektedir. Her türlü görüntü, fotoğraf, belge ve geri itilmiş kişilerin ifadeleri mevcuttur" denildi.

"Her türlü görüntü, fotoğraf ve belge mevcut"

Açıklamada, "Yunan görevlilerin geri itme uygulamalarına ilişkin elimizde her türlü görüntü, fotoğraf, belge ve geri itilmiş kişilerin ifadeleri mevcuttur. Yunanistan'ın uluslararası hukuka aykırı geri itme faaliyetleri, Avrupa Konseyi raporlarında da kayıtlıdır. Avrupa Konseyi, Yunanistan'dan uluslararası hukuka aykırı söz konusu geri itme faaliyetlerinin durdurulmasını ve bu olayların araştırılmasını istemiştir. Yunan makamlarının, ilgili birimlerimizce ve Avrupa Konseyi tarafından tespit edilmiş uluslararası hukuka aykırı geri itmeleri inkar etmesi sahadaki gerçeği değiştirmemektedir. Yeni Yunan hükümetini, elimizde her türlü bilgisi ve belgesi bulunan ve Avrupa Konseyi tarafından da tespit edilmiş geri itme vakalarını inkar etmek yerine, uluslararası hukuka aykırı olan bu politikasını düzeltmek üzere çalışmaya davet ediyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar (0)
21
açık