Türkiye'den Yunanistan'a: Barbar sizsiniz!

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan Dışişleri Bakanının Türkiye'ye yönelik eleştirilerine sert tepki gösterdi.

GÜNDEM 28.05.2020, 10:02
Türkiye'den Yunanistan'a: Barbar sizsiniz!

"Düşmanımın düşmanı dostumdur' zihniyetiyle hareket eden Yunanistan liderliğini akıl ve izana davet ediyoruz" diyen Dışişleri Bakanlığı, "Sınırda, tüm dünyanın gözü önünde masum insanlara her türlü vicdansızlığı yapanların Türkiye’ye 'barbar' demesi utanç vericidir. Yunan devleti, önce kendi 'barbarlığından' kurtulmalıdır" ifadelerini kullandı.

Yunan Bakan "barbar" demişti!

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın Türkiye'ye yönelik "barbar" açıklamalarına tepki olarak şu ifadeleri kullandı:

"Sınırda, tüm dünyanın gözü önünde masum insanlara her türlü vicdansızlığı yapanların Türkiye’ye 'barbar' demesi utanç vericidir. Yunan devleti, önce kendi 'barbarlığından' kurtulmalıdır."

"Düşmanımın düşmanı dostumdur zihniyeti!"

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın Türkiye'ye yönelik açıklamalarına yazılı yanıt verdi. 

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın söz konusu açıklamasıyla, Yunanistan'ın Türkiye'ye karşı diyalog yerine gerginlik politikasını tercih ettiğine ve gerçekleri iç politika saikleriyle manipüle ederek kamuoyunu yanılttığına vurgu yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Düşmanımın düşmanı dostumdur' zihniyetiyle hareket eden Yunanistan liderliğini akıl ve izana davet ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Sığınmacılara yapılanları hatırlattı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan'ın sığınmacıların temel hak ve özgürlüklerini, özellikle yaşam haklarını açıkça ihlal ettiğinin uluslararası insan hakları kuruluşlarının raporlarında yer aldığının altını çizerek şu hatırlatmalarda bulundu: 

"Sınırda, tüm dünyanın gözü önünde masum insanlara her türlü vicdansızlığı yapanların Türkiye’ye 'barbar' demesi utanç vericidir. Yunan devleti, önce kendi 'barbarlığından' kurtulmalıdır. Bunun için de sığınmacıların haklarına saygı göstermeli, onlara işkence ve kötü muamele yapmamalı ve geri itmemelidir. Ayrıca sözde medeniyetin beşiği olduğunu iddia edenlerin kendi dilinden ve dininden olmayanlara da saygı göstermesi gerekir."

Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu