Türkiye'den Macron'a: Tarihinizle yüzleşin!

AK Parti Sözcüsü Çelik, "Macron sömürgeci çıkarlarını korumak için hukuk dinlemeden Afrikanın her yerine operasyon yapan ülkesinin durumuyla yüzleşmeli" dedi.

GÜNDEM 28.11.2019, 18:33 28.11.2019, 19:46
Türkiye'den Macron'a: Tarihinizle yüzleşin!

Ömer Çelik, Macron'un Suriye ile ilgili söyledikleri, Fransa'nın Suriye'deki sömürgeci geçmişini parlak cümlelerle yaşatmak istemesinden ibaret." diye konuştu.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, Barış Pınarı Harekâtı'yla ilgili, "Türkiye hem Suriye'de oldubittiyle operasyon düzenleyip, hem de NATO müttefiklerinden dayanışma beklememeli" şeklindeki ifadelerine Twitter'dan yanıt verdi.

Macron'un, Türkiye'nin, terör devletçikleri kurulmasını engelleyen operasyonlarından en çok rahatsız olan kişi olduğunu kaydeden Çelik, "Terör örgütünün önde gelenlerini en çok misafir eden kişi de Macron. Türkiye'nin uluslararası hukuka tamamen uygun olan terörle mücadelesinden en çok rahatsız olanın Macron olması herkesin dikkatini çekiyor. Macron, sömürgeci çıkarlarını korumak için, hukuk dinlemeden Afrika'nın her yerine operasyon yapan ülkesinin durumuyla yüzleşmeli önce" diye konuştu.

"Türkiye'siz bir NATO olmaz"

Macron'un bir taraftan "NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti", diğer taraftan ise, "Barış Pınarı Harekatı'nı yapan Türkiye NATO'dan yardım bekleyemez" dediğini hatırlatan Çelik, "Şu cümleler yan yana geldiğinde konuşanın mantıklı sözler sarf ettiği söylenemez. Salt çıkarlarına göre konuşan birinin sözleri bunlar. Macron'un Suriye ile ilgili söylediklerinin tamamı, Fransa'nın Suriye’deki sömürgeci geçmişini parlak cümlelerle yaşatmak istemesinden ibaret. O nedenle işi teröre destek vermeye kadar götürebiliyor. Türkiye hakkında, 'Barış Pınarı Harekatı'nı yapan Türkiye NATO'dan yardım bekleyemez' diyen Macron'a tam bu noktada söylenmesi gerekenler var. Fransa'nın NATO'ya katkısının ne olduğu hakkında çokça eleştiri var. Ama Türkiye'siz bir NATO olmayacağı konusunda herkes hemfikir." ifadelerini kullandı.

"Macron gibiler..."

Fransa'nın müttefiklik ruhu yerine sömürgeci çıkarlarını korumaya odaklı şekilde bencilce hareket ettiğini söyleyen Çelik, "Türkiye'nin müttefiklik ruhuna uygun şekilde NATO için vazgeçilmez olduğu herkes tarafından bilinir. Macron gibiler 'NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti' diyerek yine teröre karşı mücadelede sorumluluktan kaçmaya çalışıyor. Macron'un yaptıkları ise 'Avrupa'nın demokratik beynini komaya sokmak' amacına hizmet ediyor. Türkiye'nin terörle mücadelesini eleştirenler Türkiye için hiçbir şey ifade etmiyor. Terörle mücadelemizi eleştirenler, 'Avrupa'nın beyin ölümü gerçekleşsin' diye çalışanlardır. Onlara demokratik değerleri korumaları gerektiğini sürekli hatırlatacağız." dedi.

Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu