Türkiye'den İsrail'e kınama

Dışişleri Bakanlığı, Gazze Şeridi'ndeki Türk-Filistin Dostluk Hastanesini hedef alan saldırıyı en şiddetli biçimde kınadığını bildirdi.

GÜNDEM 30.10.2023, 23:24 topcu
Türkiye'den İsrail'e kınama

Bakanlık tarafından gerçekleştirilen yazılı açıklamada, "İsrail'in bugün Gazze Şeridi'ndeki Türk-Filistin Dostluk Hastanesine yönelik gerçekleştirdiği saldırıyı en şiddetli şekilde kınıyoruz. Gazze Şeridi'ndeki yegane kanser hastanesi olan, bahse konu kurumun konumu dahil, gerekli her türlü bilgi İsrail makamlarıyla evvelden paylaşılmış olmasına rağmen böyle bir saldırının düzenlenmesinin hiçbir açıklaması olamaz." ifadelerine yer verildi.

"Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilerin en temel haklarından mahrum bırakmayı hedefleyen kuşatma ve bu insanlığa sığmayan saldırılar, uluslararası hukuku açık ve net bir şekilde ihlal etmektedir." yorumunda bulunulan açıklamada, İsrail'in Gazzelileri hiçbir ayrım gözetmeksizin topluca hedef almaktan bir an evvel vazgeçmesi gerektiği kaydedildi.

Fahrettin Koca'dan tepki

Sağlık Bakanı Koca, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden gerçekleştirdiği açıklamada, Gazze Şeridi'nde Türkiye tarafından inşa edilmiş olan Türk-Filistin Dostluk Hastanesinin çevresinin yoğun şekilde bombalandığını kaydetti.

Hastanedeki odalara şarapnel parçaları düştüğü, akaryakıtın bitmek üzere olduğu, su borularının patladığı, elektriğin her an gidebileceği bilgisini aldıklarını belirten Koca, hastanenin bir yöneticisiyle irtibat kuran bir uzmanın, üçüncü katın bombardımana maruz kaldığını ancak olası bir saldırı nedeniyle daha evvelden boşaltıldığı için can kaybı olmadığını dile getirdiğini aktardı.

Önlem alınmasaydı vefatın kaçınılmaz olacağına dikkat çeken Koca, şu ifadeleri paylaştı:

"Çevresi çok yoğun bombardıman altında kalan bahse konu hastane, Gazze Şeridi'ndeki yegane kanser hastanesidir. Hastaların şu anda başka bir opsiyonu yok. Ölüm döşeğindeki bu kanser hastalarının ilaçları ise bitmiş vaziyette. Sağlık ekiplerinin hastaneye gidip gelmesinin ve ambulansların hastaneye hastaları taşımasının neredeyse olanaksız olduğu bilinmektedir. 

İnsanlık kaygı içinde. Ülkemizin tüm insanları, bütün sağlık personelleri çok büyük bir kaygı içinde. Türkiye'nin Gazze Şeridi'nde kurduğu kanser hastanesinin hizmetini sürdürebilmesi için harekete geçileceğinden hiç şüphe duyulmasın. Bir hastanenin etrafında bile hareket eden her şeyi hedef alan, insanlık vicdanının mahkemesinde tüm bunların hesabını vermeye kendilerini hazırlamalıdırlar."

Ne olmuştu?

Türk-Filistin Dostluk Hastanesi Müdürü Subhi Sukeyk, basın mensuplarına, İsrail ordusunun hedef aldığı Gazze Şeridi'ndeki sağlık idaresine ait hastanede hasar oluştuğunu ifade etmişti. 

Sukeyk, "İsrail uçakları, Gazze'de kanser hastalarına dönük yegane hastane olan Türk-Filistin Dostluk Hastanesinin üçüncü ve son katını hedef alarak büyük hasara sebep oldu." diye konuşmuştu. 

Hastanenin üçüncü katında meydana gelen yangının söndürüldüğünü bildiren Sukeyk, "Saldırı, bazı elektromekanik sistemlerin bozulmasına sebep oldu, hasta ve sağlık personellerinin hayatını tehlikeye soktu." demişti. 

Sukeyk, İsrail güçlerinin hastanenin etrafını pek çok defa hedef aldığını anımsatarak, "İşgal güçleri, kanser hastalarının acılarını daha da artırıp onları ilaçtan ve tedavi olmak için dışarı gitmekten mahrum bırakmakla kalmadı, aynı zamanda hastane etrafını da hedef alarak hayatlarını tehlikeye soktu." sözlerini sarf etmişti. Filistin'in en büyük hastanelerinden biri

Türk-Filistin Dostluk Hastanesi, Gazze'nin doğusunda, İsrail güçlerinin sabah saatlerinde karadan girdikten sonra geri çekildiği bölgeye çok yakın bir yerde bulunuyor.

Gazze'de kanser hastalarının tedavi görmekte olduğu yegane hastane olma özelliği taşıyan Türk-Filistin Dostluk Hastanesi, Filistin'in en büyük sağlık merkezlerinden biri olarak ön planda yer alıyor.

Türkiye tarafından yaklaşık olarak 34 bin 800 metrekare büyüklüğündeki alan üzerine inşa edilen, üç katlı ve 180 yatak kapasiteli hastanenin inşaatı 2017 senesinde tamamlandı.Filistin-İsrail çatışması

Hamas'ın silahlı kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023 sabahı İsrail'e yönelik 'Aksa Tufanı' ismiyle geniş kapsamlı bir saldırı başlatmıştı.

Gazze'den İsrail istikametine çok sayıda roket fırlatılırken, Filistinli silahlı gruplar İsrail-Gazze hududundaki Beyt Hanun-Erez Hudut Kapısı'na baskın gerçekleştirerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar bir süre sonra buradan İsrail içindeki yerleşim noktalarına giriş yapmış, İsrail ordusu ise çok sayıda savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne yönelik saldırı başlatmıştı.

Yorumlar (0)