Türkiye'den AİHM kararına sert tepki

Yılmaz Tunç, AİHM'in (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi) Türkiye aleyhinde verdiği kararda, yetkisini aşarak delil incelemesine başvurduğunu, kararın asla kabul edilemez olduğunu kaydetti.

GÜNDEM 26.09.2023, 21:30 topcu
Türkiye'den AİHM kararına sert tepki

Adalet Bakanı Tunç, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden gerçekleştirdiği açıklamada, AİHM'in bugün bildirdiği kararında, Türk mahkemelerince gerçekleştirilen yargılama neticesinde FETÖ mensubu olduğu belirlenen bir şahsın müracaatına dair ihlal kararı aldığını ifade etti. 

"İlk derece mahkemesinden istinafa, Yargıtay'dan AYM'ye (Anayasa Mahkemesi) her derecedeki yargılama makamlarımızca delilleri yeterli olarak gördüğü bir dava hakkında, AİHM'in yetkisini aşarak delil incelemesine gitmek suretiyle ihlal kararı vermesi asla kabul edilemez." diyen Yılmaz Tunç, AİHM'in bir temyiz mahkemesi olmadığının altını çizdi."AİHM yetkisini aşmıştır"

AİHM'in, 'delillerin nasıl değerlendirileceği veyahut delillerin kabul edilebilirliğinin ulusal mahkemelerin ve ulusal hukukun yetkisinde olduğu'na dönük kararlarını anımsatan Bakan Tunç, şu ifadeleri paylaştı:

"Ulusal mahkemeler tarafından gerçekleştirilen hukuk kurallarının yorumlanması, uygulanması ve delil değerlendirmesinin kendi incelemesinin hususu olamayacağını belirtmişti. Fakat AİHM, bugün bildirdiği Yalçınkaya kararında, bu yerleşik içtihadından ayrılmıştır. AİHM açık ve net bir şekilde delil değerlendirmesine gitmek suretiyle yetkisini aşmış ve ulusal mahkemelerin delil değerlendirme yetkisi ve hukuk kurallarının uygulanmasını inceleme hususu yapmıştır. AİHM kendi içtihatlarında birçok kez delilleri değerlendirme yetkisi olmadığını vurguladığı halde, husus FETÖ yargılamaları olunca delil değerlendirmeye gitmiştir.

Hükümetimiz tarafından ayrıntılı bir şekilde bilgilendirildiği ve itirazda bulunulduğu halde, hakkında Türk yargısı tarafından FETÖ üyeliği suçlamasından iki farklı yakalama kararı olan bir şahsı 'Büyük Daire' duruşmasında müracaat edenin temsilcisi olarak gören AİHM, tarafsız bir yargılama yapmayacağını hemen belli ederek Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne ve hukuka aykırı bir karar vermiştir. Türkiye, uluslararası yükümlülüklere ve ulusal mevzuata uygun bir şekilde yaptığı terörle mücadelesine kararlılıkla devam edecektir."

Yorumlar (0)