Türkiye AB ve ABD ile vize krizi yaşıyor: 13 milyonluk başvuruya ret

2023 yılında Türklerin Almanya'ya yaptığı 55 bin 495 Schengen vize başvurusunun reddedilmesiyle Türk vatandaşları, bu yıl içinde toplamda 13 milyon euro harcadı.

GÜNDEM 11.07.2024, 12:02 Buse Önder
Türkiye AB ve ABD ile vize krizi yaşıyor: 13 milyonluk başvuruya ret

Türkiye'de, Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile vize konusundaki sorunlar gündemi meşgul ediyor. Özellikle Türk vatandaşları arasında yaygın olan AB ülkelerinin vize vermediği yönündeki algı, söz konusu ülkeler tarafından yalanlandı.

Türkiye'den yurt dışına çıkmak isteyen binlerce kişi, yapılan vize başvurularından geri çevrilme kararı alıyor. Bu durum, hem maddi kayıplara hem de zaman kaybına neden oluyor. 2023 verilerine göre, AB içinde özgürce dolaşabilmek için yapılan Schengen vize başvurularının büyük bir kısmı ret ediliyor.

Almanya başı çekiyor

2023 yılında Almanya, yapılan 55 bin 495 Schengen vize başvurusunun yüzde 32,7'sini reddederek listenin başında yer alıyor. Bu durum, Türk vatandaşlarının Almanya'ya yönelik vize başvurularında büyük bir zorlukla karşılaştığını gösteriyor.

13 milyon Euro harcandı

Türk vatandaşları, 2023 yılında Schengen başvuruları için toplamda 13 milyon euro harcama yaparken, bu başvuruların reddedilmesiyle geri ödeme şansı bulunmuyor. 2013'ten bu yana Schengen başvurularına yapılan toplam harcama ise 619 milyon euroyu aşıyor.

Vizesiz giriş yapılabilen ülkeler

Diğer yandan, AB'nin vize retlerine karşın Türk vatandaşlarına vizesiz veya kapıda vize imkanı sunan birçok Avrupa dışı ülke bulunuyor. Makedonya, Ukrayna, Kosova, Arnavutluk, Sırbistan, Bosna-Hersek, Andora, Belarus, Gürcistan, Karadağ, Moldova gibi ülkeler, Türk vatandaşları için vizesiz seyahat seçenekleri sunuyor.

Bunun yanı sıra Türk vatandaşları, Arjantin, Brezilya, Bahamalar, Dominik Cumhuriyeti, Fas, Filipinler, Güney Kore, İran, Japonya, Kamboçya, Kolombiya, Kosta Rika, Küba, Kuveyt, Libya, Lübnan, Malezya, Meksika, Mısır, Moğolistan, Nepal, Panama, Singapur, Tayland, Şili, Tunus gibi ülkelerde vizesiz veya kapıda vize imkanıyla seyahat edebiliyor.

Yorumlar (0)