Türk SİHA'ları Libya'da da dengeleri alt üst etti

Fransız gazete Le Monde, Türkiye'nin Libya'da yeni nesil SİHA'larla hükümeti destekleyerek güç dengesini Hafter aleyhine alt üst ettiğini kaydetti.

GÜNDEM 22.04.2020, 11:16 22.04.2020, 11:23
Türk SİHA'ları Libya'da da dengeleri alt üst etti

Fransa'nın önde gelen gazetelerinden Le Monde, Libya'daki savaşı ele aldığı haberde Hailfe Hafter'in, Türklerin UMH'ye verdiği destekle iyice zayıfladığını yazdı. Le Monde, "Türk SİHA'ları (silahlı insansız hava aracı) Libya'da güç dengesini Hafter aleyhine değiştiriyor" ifadesini kullandı.

Fransız Le Monde gazetesi, Ankara'nın yeni nesil SİHA'larla (silahlı insansız hava aracı) Libya'nın BM (Birleşmiş Milletler) nezdindeki meşru temsilcisi UMH'yi (Ulusal Mutabakat Hükümeti) destekleyerek Libya'daki güç dengesini alt üst ettiğini ve Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'i zayıflattığını yazdı.

Le Monde gazetesinde yayınlanan Frederic Bobin imzalı haberde, Halife Hafter'e bağlı milislerin 2019 yılının Nisan ayında başkent Trablus'u ele geçirmek için başlattığı saldırı sonrası güç dengesinin, Türkiye'nin katkısıyla, Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) lehine tamamen değiştiği vurgulandı.

"Hafter tüm kazanımlarını kaybediyor"

Hafter milislerinin 13 Nisan'da başkent Trablus'un yaklaşık 70 kilometre batısındaki Sabrata ve Surman şehirlerinden çıkarıldığı kaydedilen haberde, "Hafter güçlerinin sahadaki kazanımlarını kaybetmeye başladığı ve Libya'nın batısında ellerindeki son bölgeler olan Vatiyye Askeri Üssü ile Terhune şehrinin de hükümet güçlerinin hedefinde" olduğu bildirildi.

"Türklerin SİHA'ları etkili oldu"

Le Monde gazetesine konuşan uzmanlar, Türkiye'nin silahlı insansız hava araçları ve yeni nesil teknolojilerle Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) desteğini artırmasıyla Libya'da güç dengesinin tamamen Hafter aleyhine altüst olduğunu söyledi.

"Türkler, güç dengesini tamamen değiştirdi"

Berlin merkezli Alman Uluslarası İlişkiler ve Güvenlik İşleri Enstitüsü Araştırmacısı Wolfram Lacher, Le Monde gazetesine yaptığı açıklamada, "Libya'daki güç dengesinin bu yıl başından itibaren tamamen değiştiğine" vurgu yaptı. Haberde, daha önceden BAE'nin (Birleşik Arap Emirlikleri) hakimiyet kurduğu Libya hava sahasında, Türk SİHA'ları ve Türkiye'nin yerleştirdiği uçaksavarlar nedeniyle, Halife Hafter'e bağlı hava unsurlarının Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) kontrolündeki bölgelere ulaşamadığının altı çizildi.

"Harekat planlarını Türkiye yapıyor"

Le Monde'un haberinde, Türkiye'nin Libya'daki Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne desteğinin yeni bir "stratejik ortam doğurduğu" ve Halife Hafter milislerini saldırıdan savunma pozisyonuna ittiği tespiti yapıldı.

Hollanda merkezli Clingendael Enstitüsü Araştırmacısı Celil el-Harşavi, Le Monde'a, "bu değişimi sağlayan unsurun, harekat planlarının ve komutasının Türkler tarafından yapılması" olduğu değerlendirmesini yaptı.

"Tek başına Türkiye yetti"

Türkiye'nin Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne desteğinin 2019 yılının Kasım ayında iki taraf arasında imzalanan askerî ve güvenlik iş birliği anlaşmasına dayandığını anımsatan Le Monde, Halife Hafter'in uluslararası alanda Rusya, BAE, Ürdün, Mısır ve Suudi Arabistan'a uzanan çok geniş bir yelpazeden büyük askerî ve mali destek gördüğünü ancak UMH'nin tek başına Türkiye'den aldığı destek karşısında aciz kaldığını aktardı.

"UMH'nin başarı hanesine yazıldı"

Le Monde'un haberinde, Ankara'nın başkent Trablus çevresindeki kuşatma hattını kırmayı başardığı ve bunun da Rus güvenlik şirketi Wagner Grubu'na ait paralı askerlerin çatışmalara müdahil olmasının ardından zayıflayan Ulusal Mutabakat Hükümeti birliklerinin başarı hanesine yazıldığı belirtildi.

"Türkleri hafife almak en büyük hataydı"

Libyalı araştırmacı Muhammed el-Cerah da Le Monde'a verdiği demeçte, "Halife Hafter güçleri, Türklerin birşey yapmayacağını düşündü. Bu saf bir düşünceydi ve Türkleri hafife almak en büyük hataydı." dedi.

BAE desteğini daha da artırabilir

Fransız Le Monde gazetesi ayrıca güç dengesinin değişmesi karşısında Halife Hafter'in Libya'daki baş destekçisi BAE'nin Mısır üzerinden Halife Hafter'e yönelik desteğini artıracağı tahmininde bulundu.

Yorumlar (0)
28
az bulutlu