Türk jetlerinden Kandil ve Asos'a hava harekatı: Çok sayıda terörist öldürüldü

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Irak'ın kuzeyindeki Kandil ve Asos bölgelerine hava harekatı düzenlendiği duyuruldu. Operasyonda, çok sayıda terörist etkisiz hale getirildiği duyuruldu.

GÜNDEM 01.09.2023, 14:31 Şeyda Gül
Türk jetlerinden Kandil ve Asos'a hava harekatı: Çok sayıda terörist öldürüldü

Milli Savunma Bakanlığı'ndan sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "PKK/KCK-PYD/YPG ve diğer terörist unsurları etkisiz hale getirerek Irak’ın kuzeyinden halkımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek, hudut güvenliğini sağlamak ve terörü kaynağında yok etmek maksadıyla; Birleşmiş Milletler Antlaşması'nın 51'inci maddesinden doğan meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda, Irak'ın kuzeyindeki Kandil ve Asos'ta bulunan ve teröristler tarafından sözde üs olarak kullanılan bölgelere 1 Eylül 2023 saat 00.30'da Hava Harekatı icra edilmiştir” denildi.

Terör örgütüne ağır darbe indirildi

Harekat ile teröristler tarafından kullanılan 16 mağara ağzı, 4 sığınak, 2 malzeme deposu imha edildiği belirtilen açıklamada, çok sayıda terörist etkisiz hale getirilerek terör örgütünün bölgedeki varlığına ağır bir darbe indirildiği bilgisine yer verildi. MSB’nin açıklamasında “Harekat öncesinde hedefler özenle seçilmiş, harekatın planlama ve icrasında sivil halkın can ve mal güvenliği ile tarihi, dini, kültürel varlıklar ve çevrenin korunmasına azami dikkat ve hassasiyet gösterilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Operasyonlar kararlılıkla devam edecek

Asil milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ülkemizin ve milletimizin güvenliğini tehdit eden terörist unsurları sahada bulup yok etmeye devam edeceğini kaydedilen açıklama “En son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar azim ve kararlılıkla devam edecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

Yorumlar (0)