TSK’dan hava operasyonu: Alman terörist Eva öldürüldü

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kuzey Irak'ta düzenlediği hava operasyonunda, "Elefterai Hambi" kod adlı Alman terörist Eva Maria Steiger öldürüldü. 2018 yılında terör örgütü PKK saflarına katılan Eva, öldürülen yabancı uyruklu 7. kişi oldu.

GÜNDEM 03.08.2023, 10:39 Şeyda Gül
TSK’dan hava operasyonu: Alman terörist Eva öldürüldü

"Elefterai Hambi" kod adlı Alman uyruklu terörist Eva Maria Steiger, 2018 yılında Almanya'nın Memmingen kentinde öğrenim görürken terör örgütüne katıldı. Terör örgütü PKK'nın sözde Apollo Akademiler Komutanlığı'nda askeri ve ideolojik eğitim alan terörist Eva, önce Suriye'nin kuzeyine geçiş yaptı. Ardından Ayn El Arab (Kobani), Deyr Ez Zor, Münbiç, Resulayn ve Tel Abyad bölgelerinde terör örgütü DEAŞ'a karşı çatışmalarda yer alan kadın terörist, sonra Irak'ın kuzeyindeki terörist barınma alanlarına geçti.

Güvenlik güçlerimize saldırı keşfi yaparken öldü

Gara Dağı'nın Sedare bölgesinde güvenlik güçlerimizin konumlandığı bir üs bölgesine yönelik saldırı keşfi yapan Alman vatandaşı terörist, beraberindeki terörist grupla birlikte etkisiz hale getirildi. Terör örgütü PKK'nın kadın yapılanmasının tepe isimlerinden olan Eva’nın, İçişleri Bakanlığı'nın kırmızı listesinde yer alan "Zozan Çewlik" kod adlı Emine Serinyel'in de yakın korumalığını yaptığı öğrenildi.

İngilizce, Almanca, İtalyanca ve Fransızcayı çok iyi bildiği öğrenilen kadın teröristin, bu sebepten ötürü terörist kamplarını yurtdışından ziyarete gelen heyetlere rehberlik ve tercümanlık yaptığı kaydedildi.

PKK saflarında öldürülen yabancı uyruklu 7. kişi oldu

Terör örgütü PKK saflarında öldürülen yabancı uyruklu 7'inci terörist olan Eva Maria Steiger’den önce 6 terörist daha etkisiz hale getirilmişti. Güvenlik güçlerince sınır ötesinde gerçekleştirilen operasyonlarda öldürülen teröristlerin isimleri şu şekilde;

  • "Ronahî" kod adlı Andrea Wolf
  • "Nûdem" kod adlı Uta Schneiderbanger
  • "Şiyar" kod adlı Jacob Riemer
  • "Sara" kod adlı Sarah Handelmann
  • "Bager" kod adlı Michael Panser
  • "Azad" kod adlı Thomas Joham Spies
Yorumlar (0)