Trump'ın Erdoğan'a gönderdiği mektup çöpe atıldı!

Cumhurbaşkanlığı kaynakları, ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği mektuba yanıt verdi. Kaynaklar tarafından yapılan açıklamada, "9 Ekim’de yazılan bu mektup Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından reddedilerek çöpe atıldı. Bu mektuba verilmiş en net cevap 9 Ekim’de başlayan Barış Pınarı Harekâtı." ifadeleri kullanıldı.

GÜNDEM 17.10.2019, 09:53 17.10.2019, 09:59
Trump'ın Erdoğan'a gönderdiği mektup çöpe atıldı!

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, 9 Ekim günü ABD Başkanı Donald Trump'ın gönderdiği mektup,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından reddedilerek çöpe atıldı. Bu mektuba verilmiş en net yanıtın da 9 Ekim günü başlayan Barış Pınarı Harekâtı olduğu ifade edildi.

Kaynaklar, Trump'ın bu tarz tekliflerinin geçerli olmadığını ve arabuluculuk teklifi ile Erdoğan’a bir şey yaptıramayacağını görmüş olduğunu belirtti. Ayrıca, 9 Ekim günü yazıldığı belirlenen mektuba en net yanıtın da 9 Ekim günü saat 16:00 itibarıyla Türkiye’nin Fırat'ın doğusuna yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekâtı olduğu kaydedildi.

Ne olmuştu?

ABD merkezli Fox Business Network kanalından sunucu Trish Regan, Trump’ın Erdoğan’a gönderdiğini öne sürdüğü bir mektubu paylaşmıştı. Mektubun 9 Ekim'de yazıldığı iddia edilmişti. 

Mektupta şu ifadeler geçiyordu:

"Sayın Başkan, İyi bir anlaşma için çalışalım. Binlerce kişinin katledilmesinden sorumlu olmak istemiyorsun, ben de Türkiye’nin ekonomisini mahvetmekten sorumlu olmak istemiyorum ve ederim de. Pastör Brunson konusunda sana bir örnek sunmuştum.

Sorunlarının bazılarını çözmek için çok çalıştım. Dünyayı hayal kırıklığına uğratma. Harika bir anlaşma yapabilirsin. General Mazlum seninle müzakere etmek istiyor ve geçmişte hiç vermediği tavizleri vermeye niyetliler. Bana gönderdiği bir mektubun bir kopyasını gizli olmak kaydıyla iliştiriyorum. 

Bunu doğru ve insani bir yolla yapabilirsen tarih senden yana olacaktır. Eğer iyi şeyler olmazsa seni sonsuza dek şeytan olarak göreceğim. Sert bir adam olma. Aptal olma. Seni daha sonra arayacağım."
 

Yorumlar (0)
21
açık