Tören sonrası aile fotoğrafı: Cumhurbaşkanı Erdoğan G7 zirvesinde!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G7 zirvesinin ikinci günündeki oturuma katılmak üzere İtalya'ya gitti. Ev sahibi Başbakan Georgia Meloni tarafından karşılanan Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ve diğer liderlerle sohbet etti. Resmi karşılama töreninin ardından aile fotoğrafı çekimine katıldı. Çekimde, Biden, Papa Franciscus, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Japonya Başbakanı Fumio Kishida ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel gibi liderler de yer aldı.

GÜNDEM 14.06.2024, 21:05 15.06.2024, 00:46 Buse Önder
Tören sonrası aile fotoğrafı: Cumhurbaşkanı Erdoğan G7 zirvesinde!

Dünya liderlerinin katıldığı G7 Zirvesi, İtalya'nın Bari kentinde devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zirvenin ikinci günündeki oturuma katılmak üzere İtalya'ya gitti.

Zirvede liderleri tek tek karşılayan İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de tokalaşıp basın mensuplarına poz verdi. Erdoğan, burada ABD Başkanı Joe Biden ile de kısa bir sohbet gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika ve Akdeniz-Yapay Zeka ve Enerji Konulu G7 Yüksek Düzeyli Oturumu'na katılarak bir konuşma yapacak ve Gazze için kalıcı ateşkese yönelik açıklamalarda bulunacak.

Erdoğan’dan açıklama

G7 liderleri, zirvenin bugünkü oturumunda taslak bildirilerini yayınladı. Bildiride, Ukrayna'daki savaşla ilgili olarak Rusya ve Çin'e yönelik önlemlerin devam edeceği vurgulandı. Ayrıca, İran'a nükleer güç konusunda uyarılar yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvede ABD Başkanı Joe Biden ile de sohbet etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, G7 Liderler Zirvesi'nin insanlık için hayırlara vesile olmasını dilediğini belirtti. Erdoğan, "Bugün İtalya'da gerçekleştirilen G7 Liderler Zirvesi'nin insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Küresel sorunların ve bölgesel çatışmaların çözümünde G7 ülkelerinden daha adil, kapsayıcı ve gerçekçi bir yaklaşım beklediğimizi vurgulamak istiyorum" ifadelerini kullandı.

Liderlerle aile fotoğrafı

Erdoğan, zirve öncesinde liderlerle ayaküstü sohbet etti ve G7 Liderler Zirvesi'ndeki aile fotoğrafı çekimine katıldı. Resmi karşılama töreninin ardından gerçekleşen fotoğraf çekiminde, ABD Başkanı Joe Biden, Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Japonya Başbakanı Fumio Kishida ve Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel gibi birçok lider yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Brezilya Devlet Başkanı ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalya'daki G7 Zirvesi'nde Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva ile bir araya geldi. Görüşmede, Türkiye ve Brezilya ilişkileri, İsrail'in Gazze'deki katliamları ve bunları durdurmak için yapılması gerekenler ile küresel gelişmeler ele alındı. Erdoğan, İsrail'in giderek yalnızlaştığını ve zulmün sona erdirilmesi için İsrail'e yönelik baskının artırılması gerektiğini vurguladı.

Erdoğan İtalya'dan ayrıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, temaslarını tamamladıktan sonra Türkiye'ye hareket etti. Brindisi Havalimanı'ndan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye'nin Roma Büyükelçisi Ömer Gücük, Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Ufuk Ulutaş ve diğer büyükelçilik yetkilileri tarafından uğurlandı. Erdoğan'a, eşi Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkan Yardımcısı Çağatay Özdemir de eşlik etti.

Yorumlar (0)