Teslim olan örgüt mensubu itiraf etti: O PKK'lı terörist aslında öldürülmüştü

Eren Abluka-2 Operasyonu kapsamında Türkiye’ye teslim olan PKK üyesi, verdiği ifadede, kırmızı kategoride aranması bulunan "Bager Erdal" kod isimli Rıdvan Alkan'ın gerçekleştirilen iç güvenlik operasyonlarında etkisizleştirildiğini, bu durumunda örgütte dağılmaya ve paniğe sebep olmaması için saklandığını dile getirdi.

GÜNDEM 12.07.2022, 17:44 12.07.2022, 17:49 Merve Yüksel
Teslim olan örgüt mensubu itiraf etti: O PKK'lı terörist aslında öldürülmüştü

Hakkari İl Jandarma Komutanlığı tarafından düzenlenen Eren Abluka-2 Operasyonu kapsamında teslim olan terör yapılanması PKK üyesi, ifadesinde örgütün içerisinde yaşananları ve son durumu güvenlik kuvvetlerine anlattı.

“Endişeye sokmamak için gizlendi”

Terör örgütü üyesi verdiği ifadelerde, “İç güvenlik operasyonları sırasında etkisiz duruma getirilen üst düzey PKK üyeleri, örgütte dağılma ve panik yaşanmasın diye saklanıyordu” dedi. Teslim olan örgüt mensubunun ifadesinde, 19 Ağustos 2021 tarihinde Hakkari İl Jandarma Komutanlığı tarafından Yüksekova ilçesinin Yazılı köyü Topaçlı köyü kırsalındaki gerçekleştirilen hava destekli operasyonda etkisizleştirilen 8 teröristin içerisinde kırmızı kategoride aranması bulunan "Bager Erdal" ünvanlı Rıdvan Alkan'ın da yer aldığı ortaya çıktı.

Eylemlerin failiydi

Rıdvan Alkan'ın, güvenlik kuvvetleri başta olmak üzere, bölgede el yapımı patlayıcılarla gerçekleştirilen birçok saldırının da faili olduğu tespit edildi.

Öldürülen teröristin, Yeşiltaş, Ağaçdibi, Aktütün ve Dağlıca gibi bölgelerde askerlerin yaralandığı ve şehit edildiği eylemleri gerçekleştirdiği belirlendi.

Terör örgütü hareket edemiyor

Jandarma özel harekat ve jandarma komando birlikleri tarafından, PKK'ya karşı insansız hava araçlarının kullanılması, nokta istihbaratlarla operasyonlar düzenlenmesi, teknolojiler kullanılması ile düzenlenen operasyonlarla terör örgütünün hareket edemez duruma geldiği öğrenildi. Örgütün yurt içerisinde destek alamadığı ve teröristlerin ana ihtiyaçlarının giderilemediği de ifade edildi.

Yorumlar (0)
30
açık