TBMM'de kritik toplantı: İsveç'in NATO'ya katılım sürecini erteledi!

TBMM Dışişleri Komisyonu, İsveç'in NATO'ya katılımı ile ilgili kanun teklifini görüşmek için toplandı. Teklifin kabul edilmesi durumunda protokolün, TBMM gündemine geleceği aktarıldı. Ancak TBMM Dışişleri Komisyonu, İsveç'in katılım protokolü görüşmelerini erteledi. Yeni toplantı için tarih belirleneceği kaydedildi.

GÜNDEM 16.11.2023, 16:08 17.11.2023, 18:06 Hakan Öksüz
TBMM'de kritik toplantı: İsveç'in NATO'ya katılım sürecini erteledi!

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dışişleri Komisyonu, İsveç'in NATO'ya katılımı ile 7 uluslararası anlaşmanın onaylanmasına dair kanun tekliflerini masaya yatırmak için toplandı. Toplantıya Fuat Oktay'ın başkanlık ettiği kaydedildi. Teklifin kabul edilmesi durumunda protokol, Meclis gündemine taşınacak.

Kurtulmuş ile İsveçli mevkidaşı görüştü

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, komisyon toplantısından önce İsveç Meclis Başkanı Andreas Norlen ile görüştü. Kurtulmuş, sürecin kısa sürede sonlandırılacağını umduklarını belirtti.

Erdoğan, "İsveç'in ne yapıp ettiğini takip ediyoruz" demişti

Dün yapılan AK Parti TBMM Grup Toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularına yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İsveç'in NATO üyeliği, Dışişleri Komisyonunda görüşülecek. İsveç'in ne yapıp ettiğini takip ediyoruz." dedi.

NATO protokolü ertelendi

İsveç'in NATO'ya katılım protokolünün onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun teklifi görüşüldü.

Görüşmeden, İsveç'in NATO'ya katılım protokolü görüşmelerinin ertelenmesine yönelik karar çıktı.

Müzakereler yeterince olgunlaşmadı

Teklifin tümü üzerindeki görüşmelerin ardından AK Parti milletvekillerinin kabul edilen önergesiyle müzakerelerin ertelenmesi kararı alındı.

Önergede, "Görüşülmekte olan konunun açıklığa kavuşmaması ve müzakerelerin yeterince olgunlaşmaması nedeniyle teklifin maddelerine geçilmemesi ve sonlandırılması" ifadeleri yer aldı.

Yeni tarih belirlenecek

Ayrıca görüşmede 7 uluslararası anlaşma da ele alındı. İlerleyen günlerde yeni bir toplantı için tarih belirlenmesi bekleniyor. Teklif, Komisyon'dan geçmesi durumunda TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek.

Yorumlar (0)