Şule Çet davasında bilirkişi dudak okuyamadı!

Ankara'da bir plazanın 20. katından düşerek şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Şule Çet davasının dördüncü duruşması 16 Ekim'de Ankara Adliyesi 31’inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

GÜNDEM 18.10.2019, 16:59 18.10.2019, 17:08
Şule Çet davasında bilirkişi dudak okuyamadı!

Gazi Üniversitesi öğrencisi Şule Çet'in şüpheli ölümüne ilişkin davada yargılanan sanıkların dudak okuma raporları dava dosyasına eklendi. Bilirkişi raporları çözümleyemedi.

Çet'in katil zanlıları olarak yargılanan Çağatay Aksu ve Berk Akand'ın bilirkişiden istediği dudak okuma raporu  dava dosyasına sunuldu.

Raporda Aksu ve Akand'ın konuşmalarının çözümlenemediği, konuşma esnasında sanıkların sık sık kameraya baktıkları ve tedirgin oldukları belirtildi.


Raporda, “Konuyla ilgili adı geçen iki şüphelinin 29 Mayıs’ta saat 04.08.10’dan itibaren asansör önünde yapmış oldukları konuşmadaki jest, mimik, dudak hareketleri ve beden dilleri incelendiğinde sonradan gelen şüphelinin beden dilinin rahat ve sakin olduğu, telefonla ilgilendiği ve diğer şüpheliye başını iki yana sallayarak olumsuz/onaylamadığını gösteren bir şeyler ifade etmeye çalıştığını ve iki defa hasarlı olarak görülen sağ el orta parmağı gösterdiğini, pembe tişörtlü şüphelinin ise daha sık olmak kaydıyla her ikisinin de kameraya baktığı gözlenmiştir.” tespiti yer aldı.

Sanıklardan birinin sakal ve bıyığının dudaklarını kapattığı ve alkollü olduğu kaydedilirken, bilirkişi raporunda şu ifadelere yer verildi:

“Pembe tişörtlü şüphelinin jest, mimik, dudak hareketleri ve beden dili incelendiğinde diğerine göre daha tedirgin ve gergin olduğu ve bu duygusal durumuyla ilgili bağlantılı sözel ifadeler (Bana mı diyorsun/söylüyorum? Yeter) sergilediği görülmüş ama konuşmanın daha detaylı içeriği incelendiğinde şüphelinin alkollü olmasına bağlı olarak dudaklarının ince motor becerilerindeki koordinasyon bozukluğu, sakal ve bıyık kullanması ve bunların dudakları kapatacak şekilde uzun olması, konuşmadaki dudak hareketleri sırasında ağız açıklığının dar olması nedeniyle ilgili fonemlerin ayırt edilememesi ve dudağın ışığının pozisyona bağlı gölgelenmesi, kamera çekiminin yüz ve dudakları net göstermemesi nedeniyle görsel olarak görüşmenin içeriği net tespit edilememektedir.”

Sanıklar ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanıyor!

Çet’in  şüpheli ölümünün ardından Aksu ve Akand tutuklanarak cezaevine gönderilmiş, sanıklar hakkında Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açılmıştı.

Sanıkların “cinayet”, “nitelikli cinsel saldırı” ve “hürriyeti tehdit” suçlarından 39’ar yıla kadar hapis ve ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırılması isteniyor.

Yorumlar (0)
30
az bulutlu