Soylu: Deprem nedeniyle yarıyıl tatili uzatıldı!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Elazığ'da meydana gelen depremin ardından son duruma ilişkin açıklamada bulundu. Bakan Soylu, "Elazığ'da deprem nedeniyle okullar 10 Şubat'ta, üniversiteler ise 17 Şubat'ta açılalacak." dedi. 

GÜNDEM 29.01.2020, 12:16 29.01.2020, 13:30
Soylu: Deprem nedeniyle yarıyıl tatili uzatıldı!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Elazığ'ın Sivrice ilçesinde 24 Ocak günü meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından son duruma ilişkin basın toplantısı düzenledi. 

Bakan Soylu, açıklamasına "Kamu düzenini bozan hiçbir asayiş olayı olmadı. Tüm güvenlik görevlilerimize, kolluk kuvvetlerimize asayişi temin ettikleri, vatandaşımızın el birliği içinde asayişin oluşmasında katkısı olduğu için teşekkür ederim. Hem yıkılan binalar, hem bizim yıktıklarımızla ilgili ödemeler başlayacak demiştik. Dün itibariyle ödemeleri başlattık, bankalar gece 12’ye kadar açık." ifadeleriyle başladı.

"Psikososyal destekler gerçekleştirmeye çalışıyoruz"

Normal şartlarda okulların 3 Şubat günü açılacağını hatırlatan Soylu, "Dün akşam arkadaşlarımızla istişare ettik. Sahanın durumunu da görüyoruz. Çünkü bir tarafta evlerine giremeyen vatandaşlarımız var. Çocuklarımız, depremden en çok etkilenenler. Psikososyal destekler de gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Deprem sebebiyle Elazığ ve Malatya’yı terk edip başka yerlerde konaklayan vatandaşlarımız var. Dışardan gelecek öğretmenlerimiz var." dedi.

"Okullar 10 Şubat'ta açılacak"

Soylu, okullarda yarıyıl tatilinin uzatıldığını bildirerek, "Elazığ'ın tamamında, Malatya'nın ise Doğanyol, Pütürge, Kale ve Battalgazi ilçelerinde okullar 10 Şubat'ta açılacak. Üniversite 17 Şubat'ta açılacak." açıklamasını yaptı.

"Kızılay'a 27.5 milyon, AFAD'a 72 milyon lira bağış geldi"

Elazığ'a gelen bütün yardımlar ve bağışların hakkaniyet ölçüsü içerisinde dağıtıldığını belirten Soylu, "Yani geçmiş alışkanlıklardan kalan 'Acaba ne olacak' sorusunun Elazığ ve Malatya üzerinde speküle edilmesi bizi üzer. Burada yüce bir gönüllü ordusu var. Elazığlılar, Malatyalılar bu konuda çok güçlü bir iradeye sahipler." ifadelerini kullandı. 

Soylu, yapılan bağış miktarına ilişkin, "Kızılay’a gelen bağış toplamı şu ana kadar 27.5 milyon lira. Yine AFAD’a gelen bağış toplamı SMS toplamı; biliyorsunuz TV8’de 22,5 milyonluk SMS toplanmıştı. Şu saat itibariyle 72 milyon oldu. Yani Kızılay’a 27.5 milyon, AFAD’a da 72 milyon lira bağış geldi. 100 milyon civarında vatandaşımıza nakit desteği söz konusu oldu." dedi. 

"İki depodan 10 bin ısıtıcıyı yola çıkardık"

Isıtıcı, gıda kolisi ve battaniyenin dışında mont ve kaşkol gönderilebileceğini aktaran Soylu, "Onun dışında vatandaşımızdan veya ilgili kuruluşlardan bir talebimizin olmadığını ifade etmek istiyorum. Ben vatandaşımızın hassasiyetini anlıyorum. Yaş sebze ve meyve geliyor ama yaş sebze ve meyveyi alabilmek ve tüketebilmek konusunda sıkıntımız zaman açısından var. Tüplü ısıtıcı konusunda sıkıntı vardı. Dün akşam iki depodan 10 bin ısıtıcıyı yola çıkardık, bugün öğleden sonra elimizde olacak." açıklamasını yaptı.

"23 bin 286 çadır dağıtıldı"

Soylu, ikinci el giysilerin gönderilmesinin kendilerini zorladığına dikkat çekerek, "Özellikle Elazığ ve Malatya’da şu ana kadar 23 bin 286 çadır dağıtıldı. 52 bin 658 battaniye dağıtıldı. 19 bin 565 adet yatak dağıtıldı. Bugün akşama kadar tüm çadırlar ve kalınacak yerler tekrar taranıyor. Eksik ne varsa; ısıtıcı, yatak ne varsa her birine teker teker verilecek. En uzak yerler köyler. Jandarmamıza teşekkür ediyorum. Her gün her köy evi iki kez ziyaret ediliyor." diye konuştu.

"Yaklaşık 65 bin kumanya dağıtılıyor"

Özellikle günde 30 bin sıcak yemek çıkarıldığını belirten Soylu, "Günde yaklaşık 65 bin kumanya dağıtılıyor. Burada sıcak aş ve beslenme mekanizmamızı Kızılay yönetiyor. Özellikle geçici konaklama konusundaki tespitlerimizi yaptık, sabah itibariyle çalışmamız başladı." dedi.

"Hayvanlar telef olmuş"

Soylu, dün Çevrimtaş Köyü'ne gittiklerini kaydederek, "Sanki kıyamet orada kopmuş. Hayvanlar telef olmuş. Orada farklı bir tabloyla karşılaştık. Burada hepimizin ders alacağı önemli manzaralar var. Dağda terörle mücadele eden jandarmanın bir köpek için neler yaptığını görüyorsunuz. Diğer taraftan da polisimiz, öğretmenimiz, UMKE'cilerimiz, 112'cilerimiz öyle. Burada böyle bir gönül birliği zinciri var." şeklinde konuştu. 

"7 kişi yoğun bakımda"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaralıların son durumuna ilişkin, "1607 kişi hastanelerimize başvurdu, 1545 kişi taburcu oldu. 7'si yoğun bakımda, 64 yaralımızı servislerde takip ediyoruz. Azize yoğun bakımdan normal servise alındı, durumu iyi." ifadelerini kullandı.

Koca, "Çadır ve konteyner bölgelerinde ısıtmak için kullanılan yakıtlara ve karbonmonoksit yakıtlarına karşı dikkatli olmamız gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum." dedi.

"Elazığ'da 568 ağır hasarlı binamız var"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, hasar tespit çalışmalarının başlatıldığını kaydederek, "Elazığ'da 58 yıkık binamız var. 568 ağır hasarlı, 531 de orta hasarlı binamız var. Acil yıkılması gereken 118 bina var." ifadelerini kullandı.

Malatya’daki son duruma da değinen Kurum, "Malatya'da 430 yıkık, 4 bin 125 ağır hasarlı, 20 tanede acil yıkılması gereken binamız mevcut." dedi.

Kurum, "Tabi tespit ve yıkım süreçlerini hem bakanlığımızın teknik elemanları hem de üniversitelerdeki hocalarımızla birlikte gerçekleştiriyoruz. Yıkım süreci devam ederken bir taraftan da dönüşüm faaliyetlerini başlattık." açıklamasını yaptı. 

Yorumlar (0)
18
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur