Soylu'dan koronavirüs açıklaması: Önümüzdeki 10 günü de iyi geçirirsek...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'de yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisinde gelinen son duruma ilişkin, " Bu 3 günü iyi geçirdik. Önümüzdeki 10 günü de iyi geçirirsek, bunun bulaşıcılığını kontrol altında tutma imkânına sahip olabiliriz." açıklamasında bulundu.

GÜNDEM 30.03.2020, 16:26 30.03.2020, 16:39
Soylu'dan koronavirüs açıklaması: Önümüzdeki 10 günü de iyi geçirirsek...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ve Gaziosmanpaşa Kaymakamı Numan Hatipoğlu ile telekonferans görüşmesi yaptı.

Bakan Soylu, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele dâhilinde kurallara ve genelgelere en yüksek düzeyde uyulması gerektiğine dikkat çekerek, "Özellikle muhtarlarımızdan birkaç talebimiz var; orada 65 yaş üstü, kimsesiz, yaşlı, Vefa Sosyal Destek gruplarına ulaşamayan insanlarla Vefa Sosyal Destek gruplarını bir araya getirmek. Kaymakamımız ile belediye başkanımız ile oralara elimizdeki imkânlarla ulaşabilmek bizim açımızdan büyük önem taşımaktadır." ifadelerini kullandı. 

"Kimse kendi memleketine gitmemeli"

İlk vakanın yurt dışından geldiğini hatırlatan Soylu, "Özellikle İstanbul'da çok dikkatli olmalıyız. Çünkü yurtdışı temasımızın olduğu en güçlü il İstanbul ilimizdir. Onun için burada çok tedbirli davranmalıyız. Muhtarlarımıza da çok görev düşüyor. Özellikle yaşlılarımızın, çocuklarımızın sokağa çıkmaması ile ilgili tembihi tüm komşularımıza yapmalıyız. Kimse kendi memleketine gitmemeli. Zaten gittikleri zaman orada kaymakamlarımıza da talimat verdik, 14 gün dışarı çıkamayacaklar." açıklamasını yaptı. 

"Hareketlenmeyi mümkün olduğunca düşürmeye çalıştık"

Soylu, söz konusu süreci "dayanışma dönemi, vefa dönemi, birlik dönemi ve beraberlik dönemi" olarak nitelendirirken, "Bunu hep beraber başaracağız. Şu anda şehirlerarası otobüs yolculukları yüzde 99.75 azalmıştır. Uçak yolculuklarında da oldu. Hareketlenmeyi mümkün olduğunca düşürmeye çalıştık." dedi. 

"Önümüzdeki 10 günü de iyi geçirirsek bulaşıcılığı kontrol edebiliriz"

Sağlık sistemini ayakta tutmaya çalıştıklarını aktaran Soylu, "Bugün Okmeydanı Hastanesi açıldı. Diğer taraftan gıda ve tedarik zincirini ayakta tutmaya çalışıyoruz. Diğer taraftan da kamu düzenini ayakta tutmaya çalışıyoruz. Sosyal mesafe ve sosyal izolasyon. Ne olursunuz herkese tembih edelim. Bu 3 günü iyi geçirdik. Önümüzdeki 10 günü de iyi geçirirsek, bunun bulaşıcılığını kontrol altında tutma imkânına sahip olabiliriz. Bunu hep birlikte başaracağız inşallah." diye konuştu. 

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu