Soylu'dan İstanbul depremi açıklaması: İki korkum var!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, olası büyük İstanbul depremine ilişkin iki korkusunun bulnduğunu kaydederek, "Biri iletişim, diğeri de trafiktir." dedi. 

GÜNDEM 09.03.2020, 15:00
Soylu'dan İstanbul depremi açıklaması: İki korkum var!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye Belediyeler Birliğinde gerçekleştirilen Afet Azaltma ve Deprem Toplantısı'na katıldı. Bakan Soylu, toplantıda Türkiye'de yaşanan depremlere ilişkin alınacak önlemlere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Deprem gözlem istasyonu sayısının bin 100'e ulaştığını ve bu alanda ikinci büyük deprem gözlem ağına sahip olunduğunu ifade eden Soylu, "AFAD Başkanlığının 81 il müdürlüğünde, 11 birlik müdürlüğü, yaklaşık 6 bin personel, çeşitli tonaj ve tipte 352 müdahale aracı, yurt sathında 26 lojistik deposu, 52 de lojistik destek deposu bulunuyor. Bunun yanı sıra AFAD Başkanlığı, sadece afetlere müdahalede değil, afet yönetiminde çatı kuruluş olarak da önemli bir konuma geldi." ifadelerini kullandı. 

"Tüm kurumların afet anındaki görevlerini net olarak belirledik"

Soylu, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) Türkiye'de bir afet yönetim stratejisi oluşturmayı başardığına dikkat çekerek, "Deprem veya başka bir doğal afetle ilgili olarak, bugün sadece afet anındaki kurtarma çalışmalarını planlamıyoruz. Meseleyi, 'afet öncesi', 'afet anı' ve 'afet sonrası hayatın normalleşmesi' olmak üzere üç ana başlıkta toparlamaya çalışıyoruz." dedi. 

En üstte Türkiye Afet Müdahale Planı'nın bulunduğunu belirten Soylu, "Bunun altında 81 İl Afet ve Acil Durum Müdahale Planı, il planlarının altında da Çalışma Grubu Operasyon Planları yer almaktadır. Bu planlarla afet ve acil durumlarda ihtiyaç duyulan ülke çapında 28, il düzeyinde 26 acil hizmet sorumlusu kurumları belirledik. Bunların destek ve çözüm ortakları kurumları da tayin ettik. Tüm bakanlıklar ve kurumların, afet anındaki görevlerini, neyi nasıl yapacaklarını net olarak belirledik." diye konuştu. 

"İletişim üzerinde hummalı bir çalışma yapıyoruz"

Soylu, olası büyük İstanbul depremine ilişkin iki korkusunun bulunduğunu aktararak, "Biri iletişim, diğeri de trafiktir. İletişim üzerinde hummalı bir çalışma yapıyoruz. İnşallah bu sorunu çözeceğiz. Ortak bir deprem hattı oluşturmaya çalışıyoruz. Onlar kapasitelerini yükseltiyorlar." açıklamasını yaptı. 

"Ambulanslar binaya ulaşamaz"

Vatandaşların bilinçlendirilmesi için çalışıldığını kaydeden Soylu, "Ancak trafik meselesi... Bunları konuşmak zorundayız. Bir, ambulanslar binaya ulaşamaz. İki, aldığı hastaları hastaneye götüremez. Bu bir gerçek. Buna ait tedbirleri de çalışıyoruz. İstanbul depremini konuşuyoruz. Fiziki olarak sadece İstanbulluları etkiler ama ekonomik olarak bütün Türkiye’yi etkiler." şeklinde konuştu. 

"Salonda konuştuklarımızı kendi görev alanlarımıza taşımalıyız"

Soylu, meseleye çok geniş bir pencereden bakılması gerektiğini vurgulayarak, "Diğer illerimiz de aynı şekilde. Eğer çocuklarımıza hem binaları güçlü, hem ekonomisi güçlü bir ülke bırakmak istiyorsak, bu salonda konuştuklarımızı kendi görev alanlarımıza taşımalıyız. Sahada bunları uygulamalı, engellerle karşılaşıyorsak da buna çare bulmak zorundayız. Gerek ülkemizin gerekse bölgemizin yoğun gündeminin, deprem gündemini perdelemesine izin vermemeliyiz." dedi. 

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu