Sokak köpekleri kanun teklifinde değişikliğe gidildi

Uzun süredir gündemden düşmeyen sokak hayvanları düzenlemesinin TBMM'ye gelmesine az kaldı. Kanun taslağında bazı değişikliklere gidildi. Uyutma seçeneği için kurul şartının getirildiği kaydedildi.

GÜNDEM 11.07.2024, 19:33 Hakan Öksüz
Sokak köpekleri kanun teklifinde değişikliğe gidildi

Sokak hayvanlarına ilişkin kanun teklifinde sona gelindi. Düzenlemeye dair son detaylar paylaşıldı. Hayvanseverler tarafından tepki gören uyutma seçeneği ile ilgili kararın, veterinerlerden meydana gelen kurula bırakılacağı kaydedildi. 

Toplatılacak köpekler kısırlaştırılacak, aşıları yapılacak

Düzenlemeye göre kuduz tehlikesi olduğu saptanan saldırgan köpekler ile ilgili kurul toplanacak. Toplatılan sokak köpekleri, barınaklara taşınacak. Aşıları yapılacak ve kısırlaştırılacak bu köpekler, tekrar sokağa bırakılmayacak. 

Belediyelerin bütçesinden binde 5 pay ayrılacak

Barınaklar için belediye bütçesinden binde 5 pay ayrılacak. Bu payın diğer harcamalar için kullanılması yasak olacak. Şartların sağlanması için yerel yönetimlere iki sene süre tanınacak. Şartlara uymayan yöneticilere hapis cezası bile verilebilecek.

60 bin TL ceza 

Yasaklı ırkların üretimini gerçekleştirenler ile köpeklerini sokağa bırakanlara 60 bin TL ceza kesilecek. Hayvan Hakları Federasyonunun talebi, bu sürece hayvanseverlerin de dahil edilmesi.

Uyutma seçeneği için kurul şartı

Uyutma seçeneği için kurul şartının getirilmesinin iyi haber olduğunu kaydeden Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı Avukat Ahmet Kemal Şenpolat, "Bakım evlerindeki hayvanlar bir süre sonra kalabalık oluşturacak. Yani bir süre sonra içerideki hayvan popülasyonunun da azalması gerekiyor. Bu sorunu merkezi idare çözmeli. Veteriner hekimler ve gönüllülerin yer aldığı 300 ila 400 kişilik birim oluşturarak bunu halledebilirsiniz." değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar (0)