Skandal yayıncı A Haber'den açıklama: TRT'ciler de yere yatıyor

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Fırat'ın doğusuna yönelik başlattığı "Barış Pınarı Hârekatı" sürerken, dün A Haber Yurt Haber Müdürü Kerim Ulak'ın sınırdan yaptığı yayın sosyal medyayı karıştırdı. Ulak'ın başında miğfer ve yere çömelerek yayın yaptığı sırada TRT muhabirinin rahat bir şekilde ayakta yayın yaptığı anlar tartışmalara yol açtı. Ulak, o anlara ilişkin, "TRT ekibi de kendini yere attı. Havan sesiyle birlikte arkadaşlarımız ve benim yaşadığım panik var. Burada doğal olarak eğilerek yayın yapma gerekçemiz havanlara karşı korunmak içindi." diyerek kendisini savundu.

GÜNDEM 15.10.2019, 14:00
Skandal yayıncı A Haber'den açıklama: TRT'ciler de yere yatıyor

Dün sabah saatlerinden itibaren Tel Abyad'daki terör hedefleri tekrar obüs atışlarıyla vurulmaya başlanmış, o anlar A Haber canlı yayınında da aktarılmıştı. Sosyal medyada kısa sürede yayılmaya başlayan bir fotoğraf karesi ise tartışma yaratmıştı. Söz konusu fotoğraf üzerinden TRT muhabirinin rahat bir şekilde miğfersiz yayın yaptığı ancak A haber muhabirinin yere çömelerek yayın yaptığı ileri sürülmüştü. 

Ulak'tan açıklama geldi

Canlı yayını gerçekleştiren A Haber Yurt Haber Müdürü Kerim Ulak, söz konusu tartışma hakkında açıklamalarda bulundu.

Görev yaparken terör hedeflerinin çok net bir şekilde çıplak gözle görülebildiğini ve o hedeflerin canlı yayınla ekrana taşındığını belirten Ulak," Dün de çok ilginç bir olay yaşandı. Saat 9.15 sıralarında Tel Abyad’da meskun mahal çatışmalar başladı. Ve bunu ilk kez tüm dünya, tüm Türkiye A Haber ekranlarından gördü. Tabi harekat ile ilgili canlı yayını izleyenler hatırlayacaktır; bugün bir fotoğraf karesi çıktı. Ve açıkçası haberim yoktu çünkü bulunduğumuz noktada izleyicilerimize belirtelim sosyal medya çalışmıyor." ifadelerini kullandı. 

"Terör örgütü yoğun havanlar atmaya başladı"

Ulak, sözlerine şöyle devam etti:

"Şimdi deniliyor ki Tel Abyad’da, sınırda operasyon yapılırken, biz korkmuşuz, korkudan çömelmişiz, üzerimize çelik yelek, miğfer varmış, diğer arkadaşlarımız korkmamış. Ayakta çelik yelekle yayın yapmışlar. Biz korktuğumuz için çömelmişiz. Bir fotoğraf karesi üzerinden A Haber'i, beni hedef almak istediler. Bir adamı karalamak istiyorsanız, çamur atıp izinin kalmasını istiyorsanız, tabi fotoğraf kullanacaksınız çünkü fotoğraftan hiçbir şeyi anlayamazsınız, ne veriliyorsa odur. Ama gerçekler öyle değil. O sırada yoğun bir bombardıman başladı. Hemen 50 metre ilerimizde.  Ve yoğun bombardıman sırasında terör örgütü yoğun havanlar atmaya başladı."

"TRT ekibi de kendini yere attı"

TRT muhabirinin üzerinde çelik yelek olduğunu ve yayına bağlanmak için başını kaldırdığını ifade eden Ulak, "Tabi o sırada büyük bir panik yaşıyordu. Alın hemen bağlanın, çekileyim hemen diye. Bağlantısını yaptıktan sonra ekrandan çıktı.  Hemen güvenli bir noktaya geçti. O sırada tabi üzerimizden bir havan geçti. Havanın gelmesiyle birlikte büyük bir panik yaşandı. Herkes kendini yere attı. TRT ve biz varız sadece. TRT ekibi de kendini yere attı. Havan sesiyle birlikte arkadaşlarımız ve benim yaşadığım panik var. Burada doğal olarak eğilerek yayın yapma gerekçemiz havanlara karşı korunmak içindi." diye konuştu.

"Havanın üzerime düşmesini mi bekleyelim"

A Haber Yurt Haber Müdürü Ulak, sözlerini şöyle sonlandırdı:

"Kara harekâtı başlamış. 50 metre mesafedeyiz böyle bir ortamda nasıl çelik yelek ve baret giymeyeceğiz. O fotoğraf karesi üzerinden beni hedef aldılar. Herkesi sorumlu gazeteciliğe davet ediyorum. Beni en çok üzen şey, anlı şanlı haber sitelerinin bu fotoğraf üzerinden beni hedef almaları. Havanın üzerine düşmesini mi bekleyelim, bu nasıl bir anlayıştır." 

Yorumlar (0)
17
hafif yağmur