Sinan Ateş davasında ara karar çıktı! 10 sanık için tahliye

Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in Ankara’da öldürülmesine ilişkin davada bugün beşinci celse görüldü. Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, 10 sanığı yurt dışı yasağı ve adli kontrol şartıyla tahliye etti.

GÜNDEM 05.07.2024, 11:04 05.07.2024, 16:26 Buse Önder
Sinan Ateş davasında ara karar çıktı! 10 sanık için tahliye

Eski Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Ateş'in öldürülmesine ilişkin 22 sanıklı davanın beşinci celsesi, Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde başladı.

Duruşmaya sanıklar, taraf avukatları, müştekilerden Ayşe Ateş ve yakınları katıldı. CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal da duruşmayı takip etmek üzere salonda yer aldı.

10 sanık için tahliye kararı

Tanık ifadelerinin tamamlanmasının ardından mahkeme heyeti, Mehmet Yüce, Erdem Karadeniz, Osman Bayraktar, Zekeriya Asarkaya, Hakan Saraç, Ufuk Köktürk, Aytaç Ataç, Caner Günay, Umut Ersoy, ve Alper Atay’ın tahliyesine karar verdi.

İddianamede “cinayet olayına iştirak edebilecek kişiler” olarak nitelendirilen bu isimlere yurt dışı çıkış yasağı getirildi. Davanın duruşması, 19 Temmuz’a ertelendi.

CHP'li Tanal yine salondan çıkarıldı

Mahkeme başkanı, CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal'ın, "mahkeme başkanına sataşma" gerekçesiyle duruşmanın başında salondan çıkarıldığını belirtti. Tanal, bu celse de salondan çıkarıldı.

Tanık ifadeleri alındı

Davanın bugünkü duruşmasında tanık ifadeleri dinlendi. Tanık Yusuf Mert, motokurye olduğunu ve olay günü sipariş götürdüğünü, kaçan şahıslarla karşılaştığını belirtti. Mert, “Motoru hızlı kullanıyorlardı. Plakanın ‘35 E’ kısmı dışında diğer kısmı bantlıydı” dedi.

Tanık Yavuz Süleymanoğlu, sanık Aytaç Ataç’ı bir kafenin sahibi olması nedeniyle tanıdığını ifade etti. Süleymanoğlu, “Aytaç, Tolgahan'ı aradı. Ne konuşulduğunu bilmiyorum” dedi.

Tanık Gönül Ergin, olay günü silah sesi duyduğunu, “Sol elinde uzun bir silahla koşan birini gördüm. Motora binip kaçtılar” ifadelerini kullandı.

Ofise götürülen silahlar

Tanık Ahmet Keçik, Sinan Ateş’in ofisinden camiye gittiklerini, namaz sonrası bir şahsın Sinan Ateş’e ateş ettiğini anlattı. Keçik, “Rahmetlinin belindeki silahı alıp ateş ettim. Silahların kaybolmaması için ofise götürdüm” dedi. Keçik, sanık Doğukan Çep’in avukatının “Reisi vurduk” ifadesiyle ilgili sorusuna, “Hiç ‘Reis’ diye hitap etmem” yanıtını verdi.

Dünkü duruşmada neler yaşandı?

Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın dünkü celsesinde Sinan Ateş’in annesi ve eşi ifade verdi. Ateş’in annesi Saniye Ateş, oğlunun kendisine suikast düzenleneceğini söylediğini aktardı ve duruşma salonunda fenalaştı. Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş, eşinin kendisini öldürmek için kiralık katil arandığını söylediğini belirtti. Ayşe Ateş, “Ahmet Yiğit Yıldırım’ın talimatıyla eşim hakkında karalama kampanyası başlatıldı” dedi.

Bir sonraki duruşma 19 Temmuz’da görülecek.

Yorumlar (0)