Şimdi fırsatçılar düşünsün! Ceza yağacak

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, koronavirüsten ötürü ticari fırsatçılık yapanlara karşı soruşturma başlatıldığını ve ilk etapta 104 bin lira ceza kesildiğini duyurdu. Pekcan, eğer mevcut durum devam ederse ceza miktarının 10 katına kadar çıkarılacağını söyledi.

GÜNDEM 11.03.2020, 19:10 Burak!
Şimdi fırsatçılar düşünsün! Ceza yağacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

"Göz açtırmayacağız"

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, koronavirüs salgını ile birlikte tıbbi ekipmanlar ve gıda ürünlerinde fiyatlarının fahiş artışları yönünde şikayetleri yakından incelemeye aldıklarını belirterek, "Maske ve sıhhi malzemelerde piyasalarda aşırı fiyat artışları oldu. Amacımzı ihracatı engellemek değil. İhracat ön izinlerini Sağlık Bakanlığı'nın ön iznine verdik. Ticaret Bakanlığı olarak 2 bin 193 firmamızı denetime aldık 2 bin 641 ürünü denetledik 2 bin 180'ini de soruşturma kapsamına aldık. Bugün yeni bir olay daha var. Gıda ürünlerinde de fahiş fiyatların başladığını görüyoruz. Panik yapacak bir durum yok. Yeterli ürün stoğumuz var. Fırsatçılara göz açtırmayacağız. Halkın makul fiyatlarla maskeye ulaşılmasını sağlayacağız." dedi.

10 katına kadar ceza kesilecek

Bakanlık olarak fırsatçılık yapan firmalara 104 bin lira ceza kesileceğini de açıklayan Pekcan, "Fırsatçılık yapılmaya devam edildiği takdirde ceza 10 katına kadar çıkacak." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu