Sezgin Baran Korkmaz, Avusturya’da yakalandı

ABD ve Türkiye tarafından aranan, kara para aklama soruşturması çerçevesinde hakkında gözaltı kararı bulunan Sezgin Baran Korkmaz, Avusturya'da gözaltına alındı.

GÜNDEM 20.06.2021, 01:22 20.06.2021, 16:46 Koray
Sezgin Baran Korkmaz, Avusturya’da yakalandı

SBK Holding ve 6 firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz hakkında, kara para aklama soruşturması çerçevesinde gözaltı kararı bulunuyordu.

ABD ve Türkiye tarafından aranan Korkmaz'ın Avusturya'da yakalandığını ülkemizin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun, "Doğru. Bu konuda bir bilgimiz var. Süreci takip ediyoruz." sözleri ile doğrulandı.

Geçtiğimiz 5 Aralık'ta yurt dışına çıkmıştı

Hakkında Interpol'ün kırmızı bülten ile arama kararı bulunan Korkmaz'ın 5 Aralık 2020 tarihinde yurt dışına çıktığı İstanbul Havaalanı'nın güvenlik kamerası kayıtlarından tespit edilmişti.

132 milyon dolar kara para akladığı tespit edilmişti

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma çerçevesinde, SBK Holding ve alt firmalarında yönetici olarak görev yapan 19 kişi hakkında gözaltı kararı verilmiş, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından, İstanbul merkezli 4 kentte gerçekleştirilen operasyonda, şüphelilerden 11'i gözaltına alınmıştı.

Sezgin Baran Korkmaz'ın da aralarında olduğu 8 şüphelinin ise yurt dışına çıktığı belirlenmişti.

MASAK (Mali Suçları Araştırma Kurulu) ve Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı, geçtiğimiz yıl SBK Holding ve holdinge bağlı 6 firmanın hesaplarında gerçekleştirdiği incelemelerde, 132 milyon dolar (1 milyar 155 milyon lira) kara para aklandığını tespit etmişti.

Yorumlar (0)
30
açık