Şentop'tan İsveç Meclis Başkanı'na telefon: Görüşme iptal, gelmeyin

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Stockholm'de terör destekçileri tarafından yapılan provokasyonun ardından İsveç Meclis Başkanı Andreas Norlen'i aradı. Norlen'in 17 Ocak'taki Türkiye ziyaretinin iptal edildiğini kaydeden Şentop, sorumluların cezalandırılması gerektiğini söyledi. Türkiye'nin tepkisini anlayışla karşıladığını belirten Norlen, "Olayı görünce tiksindim." dedi.

GÜNDEM 13.01.2023, 20:19 Hakan Öksüz
Şentop'tan İsveç Meclis Başkanı'na telefon: Görüşme iptal, gelmeyin

İsveç'in başkenti Stockholm'de terör örgütü PKK/YPG sempatizanları tarafından gerçekleştirilen provokasyon, gündeme oturdu. Türkiye'den gelen sert tepkinin ardından açıklamada bulunan İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, "Bu olay, NATO üyelik sürecimizi baltalamak amacıyla organize edilen bir sabotajdır." dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, söz konusu provokasyon sonrası İsveç Meclis Başkanı Andreas Norlen ile telefonda görüştü. Meclis Başkanlığı, görüşmeye dair bilgilendirmede bulundu. Edinilen bilgilere göre İsveç Meclis Başkanı Andreas Norlen'in 17 Ocak'ta planlanan Türkiye ziyaretini iptal eden Şentop, Türkiye'nin tepkisini iletti.

Şentop: "Eylemi gerçekleştirenler cezalandırılmalı"

İsveç'in başkenti Stockholm'de gerçekleştirilen provokasyonun Türkiye'yi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef aldığını belirten Şentop'un, "Türkiye, bu provokasyon nedeniyle son derece rahatsız. Ülke genelinde buna sert şekilde tepki verildiğini size iletmek isterim. İsveç tarafından adım atılmaması, terör örgütlerini cesaretlendiriyor. Söz konusu eylemi gerçekleştirenlerin cezalandırılması için acilen adım atılmasını talep ediyoruz." diyerek tepkisini dile getirdiği vurgulandı.

İsveç Meclis Başkanı Norlen: "Olayı görünce tiksindim"

Ziyaretin iptalinin kendisini üzdüğünü ifade eden İsveç Meclis Başkanı Norlen'in, "Belediye önünde yaşanan olayı görünce tiksindim. Demokratik toplumlarda bu tür şiddet ve tehdit içerikli gösterilere yer yok. Finlandiya Sözcüsü Matti Vanhanen ile beraber Türkiye'ye yapacağımız ziyareti iple çekiyorum. Türkiye'nin tepkisini anlayışla karşılıyorum. İsveç, üçlü mutabakat kapsamında alınan kararlara sonuna kadar bağlıdır. Bunun için gerekli hukuki düzenlemeler yapılmıştır." dediği kaydedildi.

Şentop yanıtladı: "Sözlerle mesafe alınamıyor, icraat lazım"

Şentop'un ise İsveç Meclis Başkanı Norlen'in bu ifadelerine, "Maalesef sözlerle ve vaatlerle bir yere varılamadığı görülüyor. İsveç'ten somut adımlar görmek istiyoruz." karşılığını verdiği belirtildi.

Yorumlar (0)