Şap hastalığında üçüncü doz aşıyla vaka sayısı geriledi

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, hayvan hastalıklarıyla mücadele kapsamında şapa karşı her yıl rutin olarak uygulanan 2 doz aşının bu yılın başında 3 doza çıkarılmasıyla vaka sayısında yüzde 53 azalma olduğu ifade edildi.

GÜNDEM 12.06.2024, 11:05 13.06.2024, 09:38 Şeyda Gül
Şap hastalığında üçüncü doz aşıyla vaka sayısı geriledi

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, şap hastalığına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Sığır, manda, koyun, keçi ve geyik gibi çift tırnaklı hayvanlarda rastlanan ve bulaşıcı olan şap hastalığının, ülkeler arası canlı hayvan ve hayvansal ürün ticaretini olumsuz yönde etkilerken büyük ekonomik kayıplara da neden olduğunu ifade eden Bakan Yumaklı, şap hastalığına karşı yoğun mücadele yürüttüklerini vurguladı. Aşılama çalışmalarının hız kesmeden devam ettiğinin altını çizen Bakan Yumaklı, aşılama sayısını bu yılın başında 3'e çıkardıklarını hatırlattı. Bakan Yumaklı, ilkbahar ve sonbahar döneminde yapılan aşılara yılın başında bir dönem daha eklediklerini, ilk dozu baskın aşılama programları kapsamında 29 Ocak-31 Mart döneminde uyguladıklarının bilgisini verdi.

Bayram öncesi hayvan sağlığı yönünden tedbirleri aldık

Bakan Yumaklı, şap aşılamasında baskın dönem adı verilen süreçte büyükbaş hayvan varlığının yüzde 87'sine denk gelen 14 milyon 714 bin 274 büyükbaş hayvanın aşılandığı dile getirdi. 2023 yılı sonbaharı ile 2024 yılı ilkbahar dönemi arasında yapılan ve baskın dönem olarak adlandırılan üçüncü şap aşılaması sayesinde geçen yılın ilk 6 ayına oranla bu yıl mihrak sayısında yüzde 53 oranında azalma görüldüğünü kaydeden Bakan Yumaklı, “Baskın dönemin bitimini müteakip 1 Mayıs'ta ilkbahar dönemi kampanyasına başlanmış ve 6 milyon büyükbaş ve 1,2 milyon küçükbaş hayvan aşılanmıştır” dedi.

Hayvan sağlığı yönünden tedbirleri aldık

Bu yılın sonuna kadar ilkbahar dönemi için 9 milyon, sonbahar dönemi için de 15 milyon büyükbaş hayvanın daha aşılanmasını planladıklarını vurgulayan Bakan Yumaklı, “Bakanlığımız bünyesinde Şap Enstitümüzde 25-30 milyon doz şap aşısı üretimi yapmayı öngörüyoruz. Kurban Bayramı öncesinde hayvan sağlığı yönünden tedbirleri aldık” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)