Sağlık Bakanlığı’ndan sıcak hava uyarısı: Sıcaklık 50 dereceyi bulacak

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Aşırı sıcak havada mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayın” denildi.

GÜNDEM 14.07.2023, 14:45 14.07.2023, 14:48 Şeyda Gül
Sağlık Bakanlığı’ndan sıcak hava uyarısı: Sıcaklık 50 dereceyi bulacak

Sağlık Bakanlığı’nın resmi sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yapılan açıklamada hava sıcaklığının 50 dereceye ulaştığını gösteren bir görsel paylaşıldı. Bakanlıktan paylaşılan görselin altına “Aşırı sıcak havada mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayın. Mecburen dışarı çıktığınız durumlarda gölge yerleri tercih edin ve dışarıda uzun süre kalmamaya dikkat edin” notu düşüldü.

Meteoroloji de uyarmıştı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada da hava sıcaklığındaki artışa karşı yapılan uyarıda özellikle bugün ve yarın 11.00 ile 16.00 saatleri arasında kronik rahatsızlığı olanların yanı sıra yaşlılar ve çocuklar başta olmak üzere herkesin dikkatli olması istenmişti.

Mevsim normallerinin 10 derece üstüne çıkacak

Hava Tahmin Uzmanı Fatih Budak, yaptığı açıklamada özellikle güney, batı kesimlerde, iç ve doğu bölgelerde de mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının yer yer mevsim normallerinin 10 derece üstüne çıkacak.

2-3 gün devam edecek

Özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde aşırı sıcakların görülmesinin beklendiğini kaydeden Fatih Budak, yüksek sıcaklıkların 2-3 gün devam edeceğinin altını çizdi. Haftanın son iş gününde 3 büyük kentte de bunaltıcı sıcaklar etkisini göstereceğini söyleyen Budak, “İstanbul’da 35, Ankara’da 35, İzmir’de 37-38 dereceye varan bir sıcaklık bekliyoruz. Sıcaklıklar Antalya’da 43, Adana’da ise 42 derece civarında olacak” dedi.

AKOM’dan açıklama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada yüksek sıcaklık uyarısı yapıldı. Hava sıcaklığının batı bölgelerde mevsim normallerinin 6-8 derece üzerinde seyredeceği ifade edilen açıklamada vatandaşların 10.00 - 16.00 saatleri arasında güneşin altında zaman geçirmemeleri ve bol sıvı tüketmeleri gerektiği uyarısı yapıldı.

Pazar günü normale dönecek

Birkaç gün 50 derecelere kadar yükseleceği düşünülen hava sıcaklıklarının, pazar gününden itibaren iç ve doğu kesimlerde azalacağı tahmin ediliyor.

Yorumlar (0)