Sabiha Gökçen'e ABD'den heyet geliyor

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda pistten çıkan Pegasus Havayolları'na ait uçak için Amerika'dan heyet geliyor.

GÜNDEM 06.02.2020, 10:25
Sabiha Gökçen'e ABD'den heyet geliyor

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nda Pegasus Havayolları'na ait uçağın pistten çıkması neticesinde meydana gelen kazayı araştırmak üzere UEİM (Ulaşım Emniyeti İnceleme Merkezi) tarafından komisyon oluşturulurken, buradaki uzmanlarla çalışmak için Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) sivil havacılık otoritesi ile Boeing firması yetkililerinden oluşan heyet de Türkiye'ye gelecek. 

Dün akşam saatlerinde PC2193 sayılı İzmir-İstanbul seferini yapan Pegasus Havayollarına ait Boeing 373 tipi yolcu uçağının kaza haberi gelir gelmez Ulaşım Emniyeti İnceleme Merkezi (UEİM) uzmanlarından oluşan komisyon kuruldu. Uçak kazasının oluş sebebini araştırmak üzere havalimanında incelemelerde bulunan komisyon, çalışmalarını sürdürüyor.

Komisyonla konuyu araştırmak üzere Amerika Birleşik Devletleri sivil havacılık otoritesi ile Boeing firması yetkililerinden oluşan bir heyet de İstanbul'a gelecek. Heyet, kazada 3 parçaya bölünen uçakta imalat hatası olup olmadığını araştıracak.

Ulaşım Emniyeti İnceleme Merkezi (UEİM) uzmanları ve Amerikalı heyetin çalışmaları ışığında, uçak kazasına dair ön raporun yaklaşık bir ay içinde hazırlanması bekleniyor.

Pistten çıkan uçak Boeing üretimi

PC2193 sayılı İzmir-İstanbul seferini yapan Pegasus Havayollarına ait yolcu uçağı dün saat 18.19'da Sabiha Gökçen Havalimanı'na iniş yaptıktan sonra pistten çıkarak toprak alana uçmuş, kazada 3 kişi yaşamını yitirmişti. Çok sayıda kişinin yaralandığı Boeing 373 tipi uçakta 177 yolcu ve 6 mürettebat bulunuyordu.

Schiphol kazasına döner mi?

Boeing 737-800 tipi THY İstanbul-Amsterdam seferini yapan yolcu uçağı, 2009'da Schiphol Havaalanı'na iniş yaparken tarlaya düşmüş, kazada 9 kişi hayatını kaybetmişti.

NYT'nin (New York Times) haberine göre, 9 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasında Boeing'in sorumluluğu, baskılar üzerine örtbas edildi. Yetkililerin devreye girmesiyle suç pilotlara yıkıldı.

New York Times'ın ulaştığı belgelere ve yapılan mülakatlara dayandırılan haberde, Hollandalı yetkililer, Boeing ve ABD'li federal güvenlik yetkililerinin itirazlarından sonra hazırladıkları raporda, uçak firmasına yönelik eleştirilerden uzak durdu.

Yorumlar (0)
24
açık