Sabiha Gökçen'de koronavirüs taramaları devam ediyor

Sağlık Bakanlığı'nın kararı üzerine Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan İstanbul'a gelen tüm uluslararası uçuş yolcuları, koronavirüs için termal kamerayla kontrol ediliyor.

GÜNDEM 07.02.2020, 22:43
Sabiha Gökçen'de koronavirüs taramaları devam ediyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz gün termal kamerayla yapılan koronavirüs taramalarının Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Türkiye'ye gelen tüm uluslararası uçuş yolcularına uygulanacağını açıklamıştı. Koca'nın talimatı üzerine gelen yolcu kısmına 2 adet, VIP kısmına ise 1 adet termal kamera yerleştirildi.

Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü ekipleri, toplamda 3 termal kamerayla 24 saat kesintisiz bir şekilde gelen yolcuları inceleyecek. Ekipler, muhtemel bir vakanın tespit edilmesi durumunda ilk müdahalenin ardından havalimanındaki 112 sağlık ekipleriyle temas kuracak.

Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı Sorumlu Doktor Özlem Gündüz, havalimanında yürürlüğe giren önlemler hakkında "Sayın Bakanımızın emriyle, genel müdürlüğümüzün talimatıyla biz Sabiha Gökçen Havalimanında 3 tane kamera planladık. Dış Hatlar Gelen Yolcuda 2 kamera, 1 tane de VIP'de olmak üzere toplam 3 kamera ile tarama yapacağız. Biz termal kamerayla 38'in üzerinde ateş tespit ettiğimiz zaman önce o yolcuyu alacağız, yolcunun hasta olduğunu öngörerek ona da maskesini takarak sorgulamasını yapacağız. Eğer gerçekten şüpheleniyorsak izole odamıza alıp olası vaka olduğunu değerlendirdiğimizde yolcuyu 112 vasıtasıyla referans hastaneye göndereceğiz" diye konuştu.

Gündüz, uçaktan bildirilen olası bir vakayla karşılaşılması durumunda ne yapılacağı hakkında ise "Uçaktan olası bir vaka bildiriliyor, biz bütün koruyucularımızı içinde barındıran koruyucu çantamızla birlikte uçağın kapısına yer hizmetleri ekibiyle gidiyoruz.Koruyucu olarak maskemiz, gözlüğümüz, eldivenimiz ve koruyucu kıyafetimiz var. Kapı açıldıktan sonra hasta yolcuya maskesini takıp kendimiz koruyucu donanımımızla, derecemizle ateşini tespit edip muayenesini yapıyoruz. Eğer gerçekten olası vakaysa 112 ile irtibata geçip referans hastaneye gönderiyoruz" diye konuştu.

Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu