"S-400'lerin yolculuk hazırlığı sürüyor"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, S-400 füze sisteminin yolculuk hazırlığı ve yükleme çalışmalarının devam ettiğini açıkladı. Erdoğan, S-400 sevkiyatına ilişkin net bir tarih vermedi.

GÜNDEM 08.07.2019, 11:55 08.07.2019, 12:38 Banu Fırıncılar
"S-400'lerin yolculuk hazırlığı sürüyor"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'ya hareket etmeden önce Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, S-400'lerin Türkiye'ye sevkiyatına ilişkin, "Şu anda yolculuk hazırlığı devam ediyor. Şu tarih diye zorlamazsanız iyi olur. Mutabık kaldığımız tarihler var. Yükleme çalışmaları devam ediyor." dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından önemli satır başları şöyle:

9 Temmuz'da Bosna Hersek'in ev sahipliğinde gerçekleştirilecek Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Zirve Toplantısı'na katılacağını belirten Erdoğan, "Biliyorsunuz Türkiye tarihi, beşeri, dini ve kültürel kökleriyle aynı zamanda bir Balkan ülkesidir. Balkanların barış, istikrar, huzur ve refahı bizim için son derece önemlidir. Ülkemizin bu coğrafyada yaşanan gelişmeleri uzaktan seyretme lüksü yoktur. Biz de bu anlayışla bölgenin çok kültürlü dokusunun ve iş barışının muhafazası için gayret ediyoruz." dedi. 

Balkanlarda iş birliği faaliyetlerini ele alacağız

Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci'nin Balkan ülkelerinin tamamını kapsayan tek bölgesel iş birliği ve diyalog platformu olduğunu vurgulayan Erdoğan, Türkiye'nin bu platformu kuruluşundan beri ciddi anlamda desteklediğine dikkat çekerek, şunları söyledi:

"İnşallah Saraybosna Zirvesi kapsamında Balkanlarda ekonomi, ticaret, ulaştırma, altyapı yatırım alanları başta olmak üzere iş birliği faaliyetlerini ele alacağız. Bölgenin Avrupa Atlantik mekanizmalarıyla entegrasyonu da zirvede görüş teatisinde bulunacak başlıklar arasında yer alıyor. Bu mekanizmaya verdiğimiz önemin göstergesi olarak sürecin 2020-2021 dönem başkanlığına adaylığımızı koyduk. Adaylığımız bu zirvede karara bağlanacaktır. 9 Temmuz günü Saraybosna'da Srebrenitsa kurbanları anısına düzenlenecek resmigeçide iştirak ederek Bosnalı kardeşlerimizin acılarını da paylaşacağız. 8 bin 373 Boşnak kardeşimizin şehadetiyle sonuçlanan soykırımın 24. yıl dönümünde aziz şehitlerinin hatıralarını inşallah bir kez daha hürmetle yad edeceğiz."

Sondaj gemilerimiz süreci devam ettiriyor

Erdoğan, Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmalarında 'kararlılık' vurgusu yaparak, "Şu anda sondaj gemilerimiz arama tarama çalışmalarıyla koordineli olarak kendi yol haritası içinde süreci devam ettiriyor. Bu konuda sağdan soldan rahatsız edici sesler çıkabilir ama bu seslerin hiç birisinin bizi bu yolumuzdan alıkoymayacağını daha önce de zaten açıkladık. Bugün de aynı noktadayım, aynı şeyleri söylüyorum. Şu anda gerek bizler Türkiye olarak gerek KKTC'li soydaşlarımız olarak süreci aynı kararlılıkla devam ettiriyoruz. G20 toplantısında görüştüğümüz liderlere de hassasiyetimizi ilettik." açıklamalarında bulundu. 

Arzumuz, Ege ve Akdeniz'de herhangi bir sıkıntı yaşamamak

Dün Yunanistan'da gerçekleşen erken genel seçimi değerlendiren Erdoğan, "Yunanistan'da sonuçlanan seçim oldu. Miçotakis yüzde 40'a yakın oy oranı ile şu anda seçimi kazandı. 160'a yakın milletvekili çıkardı. Dün kendisini aradım, tebrik ettim. Temennim Yunanistan ile yeni bir süreci devam ettiririz. Seçimin ardından görüşmelerimizi ilgili arkadaşlarımızla sürdüreceğiz. Arzumuz isteğimiz Ege'de ve Akdeniz'de herhangi bir sıkıntıyı bundan sonraki süreçte asla yaşamayalım." ifadelerini kullandı. 

S-400'lerin yolculuk hazırlığı devam ediyor

Erdoğan, S-400'lerin Türkiye'ye sevkiyatına ilişkin şunları kaydetti:

"Şu anda yolculuk hazırlığı devam ediyor. Şu tarih diye zorlamazsanız iyi olur. Mutabık kaldığımız tarihler var. Yükleme çalışmaları devam ediyor. Yerleşim planları ve nereye konuşlanacağı MSB, Genelkurmay Başkanlığımıza ait. Önümüze getirecekler ve gelen S-400'ler burada konuşlanacak. S-400'ler uçakla getirilecek. Ülkemiz, bölgemiz ve özellikle dünyamız için hayırlı olsun." 

Meclis kapanmadan istişare toplantılarını bitirmiş olacağız

"İki toplantı daha yapıp grubumuzun istişare toplantılarını bitirmiş olacağız. Meclis kapanmadan bu turları tamamlamış olacağız. Bütün düşünce ve arzumuz Meclis kapandıktan sonra illerine gidecek milletvekillerimizin ne gibi bir süreç işletecekleridir. Bu işin ardından ağustos ile birlikte, büyükşehirler başta olmak üzere, teşekkür ziyareti yapacağım. Açılış törenleri ve teşkilatımızla bir araya geleceğiz." 

Yorumlar (0)
22°
parçalı bulutlu