S-400'ler Türkiye’de üretilecek!

İkinci parti S-400’lerin, teslim edilen ilk partiden farklı olacağı kaydediliyor. Türkiye ve Rusya, teknoloji transferi ile S-400 ortak üretimine geçebileceği belirtiliyor.

GÜNDEM 25.08.2020, 09:32
S-400'ler Türkiye’de üretilecek!

Ankara ile Moskova arasında S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemleri konusunda teknoloji transferi ve ortak üretim gündeme geldi. Rusya'dan yapılan son açıklamalarda S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemlerine dair Türkiye’ye ile ikinci anlaşmanın yapıldığı vurgulanıyordu fakat ikinci partinin nasıl teslim edileceği henüz net değil. Teslimat detayları kesinleşmemiş olsa da Ankara ve Moskova anlaşmaya hayli yaklaşmış durumda. Görüşmeleri devam eden S-400’ün ikinci partisinin, Türkiye’ye teslim edilen ilk partiden farklı olacağı, paket hâlinde getirilip teslim edilmek yerine üretiminin Türkiye'de yapılacağı ifade ediliyor.

Doğrudan alım değil, ortak üretim!

2019'daki ilk parti "doğrudan alım" şeklinde olurken, uzmanlar yeni partide teknoloji transferinin gündemde olduğunu belirtiyor. Yani ortak üretim yüksek ihtimal olarak karşımıza çıkıyor. 

Uzmanlar, S-400’ün teknoloji paylaşımı, yazılım entegrasyonu gibi bir dizi yerlileştirme adımlarının atılabileceğini, özellikle füzelerin bir kısmının, Türkiye’de üretiminin gündeme geldiğini dile getiriyor.

Türkiye’nin çok acil hava savunma sistemine ihtiyacının bulunduğunu bildiren askerî kaynaklar, S-400 alımında Rusya’nın teknoloji transferi paylaşımında bulunabileceğini kaydediyor.

ABD patriot yazılımını vermiyor

ABD’li yetkililer, S-400'ün rakibi olan Patriot sistemlerinin teknolojisini paylaşmaya yanaşmamış, kaldı ki Obama döneminde satışı bile reddedilmişti. En başından bu tarafa "teknoloji transferi" şartı koşan Ankara, “Türkiye için hava savunma sistemlerinin olmazsa olmazının teknoloji transferi olduğunu, yazılımı verilmeyen bir füze savunma sisteminden beklenen sonucun alınamayacağını” belirtiyordu.

S-400 daha cazip!

Moskova ise ABD'den farklı olarak daha bir ileri teknoloji olan S-400’ler için Türkiye’ye cazip bir teklifte bulunmuş ve performans, fiyat, teslimat, ortak üretim ve teknoloji transferinde Türkiye’nin tüm beklentilerini karşılamıştı.

2017 yılının Eylül ayında Ankara, Rusya’dan S-400 almak üzere 2,5 milyar dolar tutarında anlaşmaya imza atmış, ilk parti teslimat 2019 yılında gerçekleşmişti.

Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu