Rönesans Sitesi soruşturmasında yeni gelişme

Hatay'da 6 Şubat 2023'teki depremlerde yerle bir olması neticesinde yaklaşık olarak bin kişinin yaşamını yitirdiği Rönesans Sitesi'nin gözaltına alınan beş sorumlusundan dördü tutuklandı.

GÜNDEM 21.11.2023, 22:33 topcu
Rönesans Sitesi soruşturmasında yeni gelişme

Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı Deprem Suçları Tahkikat Bürosu tarafından, Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremde Hatay'da yerle bir olan binalardaki yaralanma ve ölümlerle ilgili kusurları saptananlara dönük tahkikatlar devam ediyor. 

Bu çerçevede, Antakya ilçesine bağlı Ekinci Mahallesi İnönü Bulvarı üzerinde 2012 senesinde inşa edilen ve depremde yerle bir olması neticesinde yaklaşık olarak bin kişinin vefat ettiği Rönesans Sitesi'nin müteahhidi Mehmet Yaşar Coşkun'un karısı D.B. Coşkun, uygulama ve statik proje denetçisi B.S, uygulama denetçisi M.H.E, yapı denetim firmasının müdürü ve yetkilisi A.K, kontrol elemanı Ö.A. hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Gözaltına alınan zanlılardan dördü, işlemlerinin tamamlanmasının akabinde çıkarıldığı nöbetçi hakimlik tarafından tutuklandı, D.B. Coşkun ise adli kontrol koşuluyla salıverildi. Sitenin ortağı yurt dışında aranıyor

Rönesans Sitesi'nin ülke dışına kaçmaya çalışırken İstanbul Havaalanı'nda yakalanan müteahhidi Mehmet Yaşar Coşkun 11 Şubat 2023'te, sitenin yapı denetim sorumlusu Ali Onur Çinçinoğlu 21 Mart 2023'te, sitenin mühendislerinden E.D. ise 22 Eylül 2023'te tutuklanmıştı.

Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı Deprem Suçları Tahkikat Bürosu, 28 Şubat'ta, Rönesans Sitesi'nin ülke dışında olduğu tespit edilen ortağı Hüseyin Yalçın Coşkun için ise kırmızı bülten ve iade talepnamesi çıkarılması istemini Adalet Bakanlığına iletmişti.


(Çoşkun)

Yorumlar (0)