Reklam Kurulu, ceza yağdırdı: Aralarında sosyal medya fenomenleri de var

Reklam Kurulu, tüketicileri yanıltıcı ve aldatıcı tanıtım yapan şirketlere, senenin ilk 4 ayında 17 milyon TL’nin üzerinde idari para cezası verdi.

GÜNDEM 15.05.2022, 13:17 Ömer Aksan
Reklam Kurulu, ceza yağdırdı: Aralarında sosyal medya fenomenleri de var

Tüketicileri yanıltıcı ve aldatıcı tanıtım yaptığı belirtilen şirketler ile ilgili incelemeler yapan Reklam Kurulu, senenin ilk 4 ayında 7 bin 57 dosyayı inceledi.

Aldatıcı tanıtım yapan firmalara 17 milyon liralık ceza

Reklam Kurulu’nun aykırı bulduğu 668 dosyanın önemli bölümünü kozmetik, gıda ve sağlık sektörü tanıtımları oluşturdu. Bunları teknoloji, turizm ve dayanıklı tüketim malları sektörleri takip etti.

Bu incelemeler sonucunda 668 dosyanın kurallara aykırı bulunduğu belirtilirken, 504'ü ile ilgili reklam durdurma, 164'ü için de durdurma ve idari para cezaları verilmesine karar verildi.

Tüketicileri yanıltıcı ve aldatıcı tanıtım yaptığı belirlenen şirketlere, senenin ilk 4 ayında 17 milyon TL’nin üstünde idari para cezası verildi.

Fenomenlerin durumu da görüşüldü

Bu süreçte sosyal medya fenomenleri olarak da bilinen grubun reklam faaliyetlerine ilişkin 12 dosya incelenirken 10'unda mevzuata aykırılık belirlendi.

Mevzuata aykırı olduğu tespit edilen dosyalardan 8'i ile ilgili durdurma, 2'si ile ilgili de durdurma ve idari para cezaları verildi.

Diğer taraftan, Reklam Kurulu tarafından "Sosyal Medya Etkileyicileri Tarafından Yapılan Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Hakkında Kılavuz" ile uygulanmaya başlanan "Sosyal Medya Reklamlarının Yapay Zeka ile Taranması Projesi" ile birlikte sosyal medya etkileyicileri tarafından yapılan ticari uygulamalar ve reklamlar Bakanlık tarafından takip ediliyor.

Reklam Kurulu, geçen sene 25 bin 369 dosyayı gündeme taşırken, 1917 dosyayı da ayrıca karara bağlamıştı. Söz konusu dosyaların 224'ünün mevzuata uygun olduğu ifade edilirken, 1693'ünde aykırılık görülmüş, mevzuata aykırı olan 1693 dosyanın 1319'una yalnızca durdurma cezası verilmişti. Kurul geçen sene 33 milyon 273 bin 294 TL idari para cezası verilmişti.

Yorumlar (0)
18
açık