Ramazan'dan sonra çifte bayram yapabiliriz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, koronavirüs tedbirlerine uyulduğu takdirde Ramazan sonrası çifte bayram yapılabileceğini ifade etti.

GÜNDEM 27.04.2020, 19:32 27.04.2020, 20:49 Burak!
Ramazan'dan sonra çifte bayram yapabiliriz

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi İstanbul’daki Tarabya Huber Köşkü’nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlığında bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantının ardından kamuoyuna açıklama yapmak üzere kameraların karşısına geçti.

Çifte bayram

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine "Küresel bir felaket halini alan korona hastalığının üstesinden gelerek, inşallah ramazanın sonunda çifte bayram yapmayı niyaz ediyoruz" diyerek başladı.

"Avrupa'dan daya iyiyiz"

Toplam test sayısında 1 milyona gitmemize rağmen yeni hasta ve ölüm sayı mız günden güne azalıyor. İyileşen hasta sayımız yeni hasta sayısını geçmesi kırılma noktasıdır. Türkiye ölüm oranı bakımından da Avrupa'daki en iyi ülke durumdadır.

Salgını çok rahatlıkla göğüsleyebilen sağlık sistemimiz diğer işlerde aksamaya meydan vermeden işlerini sürdürmüştür.

Vatandaşlara teşekkür

Türkiye bu günleri daha güvenle baktığı motivasyonla geçiriyor. Kriz sonrası yeniden yapılanacak dünyada ülkemizin 2023 hedeflerinin ötesinde bir konuma ulaşabileceğine yürekten inanıyorum.

Geçtiğimiz hafta Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri 31 ilimizde uyguladığımız sokağa çıkma kısıtlamasına gösterdiğiniz hassasiyet için şahsım ve özellikle de heyetim adına teşekkür ediyorum. Kabinemiz bu fedakarlığınızı hiçbir zaman unutmayacaktır.

Ekonomiye ilişkin gelişmeler

Türkiye için ışık görünmüş yaptığımız fedakarlıkların karşılığını alma vakti yaklaşmıştır. Ülke genelinde hayatı normale döndürmeye yönelik kapsamlı bir program hazırlıyoruz. Cumhurbaşkanı Yardımcılığının hazırladığı bu programı yakında açıklayacağız.

Çiftçilerimizin Mayıs ve Haziran ayında vadesi gelecek Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi geri ödemelerini faizsiz olarak 6 ay erteliyoruz. Evden çalışma sürelerini de 27 Mayıs'a kadar uzatıyoruz.

Tüm bakanlıklarımız kendi sorumluluk alanlarıyla ilgili planlarını ve hazırlıklarını sürdürüyor. Salgınla mücadele için aşama aşama hayata geçirdiğimiz tedbirlerin tüm kesimler üzerindeki olumsuz etkilerinin önüne geçmek için pek çok paketi devreye soktuk.

Verdiğimiz desteklerin toplamı 200 milyar lirayı buldu. Sıkıntılı günlerde milletimizin her kesiminin yanında olduğunu gösterdik. Yaklaşık 4 milyon vatandaşımıza 22,3 milyar liralık kaynak tahsis edildi. Esnafımıza 8, 4 milyar lira finansman tahsisi yapıldı.

Koronavirüsle mücadelede son durum

Türkiye'de hamdolsun hiçbir vatandaşımız hastane kapısından geri çevrilmemiş, hiçbir hastanın tedavisi ihmal edilmemiştir. Yeni hasta ve ölüm sayısının günden güne azaldığını belirterek, "Ülke ve millet olarak koronavirüs salgınına karşı yürüttüğümüz mücadelenin somut neticelerini almaya başladığımız bir döneme girdik. Bu zorlu süreçten alnımızın akıyla çıkmayı başardık

Kampanyada 1 milyar 850 milyon TL toplandı

Biz Bize Yeteriz Türkiyem kampanyasında şu ana kadar 1 milyar 850 milyon TL meblağ toplanmıştır.

Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu