Rabia Naz için kritik karar: Bir ay uzatıldı!

Giresun'un Eynesil ilçesinde evlerinin önünde yaralı bulunup kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Rabia Naz Vatan başta olmak üzere şüpheli çocuk ölümlerinin araştırılması için kurulan TBMM Araştırma Komisyonu'nun görev süresi bir ay daha uzatıldı.

GÜNDEM 18.01.2020, 10:26 18.01.2020, 10:30
Rabia Naz için kritik karar: Bir ay uzatıldı!

Rabia Naz Vatan (11), Giresun'un Eynesil ilçesinde evlerinin önünde yaralı bulunup kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Bunun üzerine Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Araştırma Komisyonu, başta Rabia Naz Vatan olmak üzere şüpheli çocuk ölümlerinin araştırılması ve alınması gereken önlemlerin tespit edilmesi için kurulmuştu.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında bulunan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kararı'nda, başta Rabia Naz Vatan olmak üzere şüpheli çocuk ölümlerinin araştırılması ve alınması gereken önlemlerin tespit edilmesi için kurulan araştırma komisyonunun görev süresi, 26 Ocak 2020 tarihinden itibaren bir ay daha uzatıldı. 

Komisyonda son olarak neler yaşandı? 

Giresun Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğünde Teknik Takip ve İşletme Büro Amiri Hüseyin Emir,  AK Parti Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu başkanlığında toplanan Meclis Araştırma Komisyonu gelmiş ve Rabia Naz Vatan'ın şüpheli ölümünün soruşturulması amacıyla bir senedir çalıştığını kaydederek, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Kamera kayıtlarına göre saat 16.30'da Rabia Naz Vatan okuldan ayrılıyor. Dondurma alıyor ve eczaneye annesinin yanına gidiyor. Arkadaşlarıyla oynaması için annesinden izin istiyor; ama annesi izin vermiyor. Hareket saatlerine bakarsak 16.49'dan sonra kamera görüntüsü yok. Eczaneden eve gidene kadar ne kadar süre geçtiğini, bizzat ölçümlerini yaptım, yürüdüm ne kadar zamanda geçebileceğini gördüm. Eve gidiş için 4 farklı güzergâh var. Hızlı, yavaş, sohbet ederek, koşar adım yürüdüm. 7 dakikada evin orada oluyor. 16.49'dan sonrasında bir görüntümüz yok, bizi zora sokan bu. Bölgeye gidip tek tek tespit ettik ve Rabia Naz'ın eve giderken ören yolunu kullanabileceği kanaatine vardık. Kimse bir şey söylemek istemiyor. 'Beni bu olaya bulaştırmayın' diyorlar. 17.01 sıraları Rabia Naz'ın binaya gelişi olduğunu tahmin ediyoruz."

"Kaza olması durumunda duyulmama ihtimali yok"

Rabia Naz Vatan'ın ölü muayene raporunu komisyona gösteren Hüseyin Emir, "Ören yolu üzerinde herhangi bir kaza olması durumunda görülmeme, duyulmama ihtimali yok. Biri saklarsa diğeri kesin söyler. Eve giriş saati 17.01 dersek bulunduğu saat 17.13. Gördüğünüz gibi parmak aralarında kalan izler, deri kopmaları, diken ve benzeri diken batığı, sol kolda bir darbe sonucu iz görüyorsunuz. Bu yan göbek kısmını görüyorsunuz. Darbe değil dal veya dikenden oluşacak bir iz. Sol baldır içinde meydana gelen koşma-düşmede oluşacak bir yara. Ayaklarına bakınca bu yaralanma iki şekilde olur; ya dışarıdan bir darbe olacak kemik çıksın, ya da düştüğünde burkma olacak ki kemik dışarı çıksın." demişti.

"Ayağın üzerinden araç geçmesi durumunda iz kalmaması mümkün değil"

Hüseyin Emir, ayağın üzerinden en az bir tonluk araç geçmesi halinde herhangi bir iz kalmamasının mümkün olamayacağını belirterek, "Bir tondan fazla olan bir aracın o kol ve bacak üzerinden geçmesi durumunda herhangi bir hasar kalmamasını akılla mantıkla izah edemem. Adli tıpçı değilim, başkasının görev alanına girmek istemiyorum. Baba Şaban Naz'ın iddialarını çürütüyoruz izlenimini de vermek istemiyorum. Ama kızımızın vücudundaki izlere bakıldığında bir darbe belirtisi görmüyoruz. Fotoğraflarda deri toplanmalarının bir yönüne doğru olduğunu görüyoruz. İzlerin daha çok sürtünmeye bağlı olduğunu görüyoruz." açıklamasını yapmıştı.

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu