PKK, BM'yi aptal yerine koydu!

Tören düzenleyen BM'ye 'çocukları savaştırmayı bırakma' sözü veren YPG/PKK bir çocuğu kaçırdı.

GÜNDEM 06.07.2019, 14:05 Hülya İlgin
PKK, BM'yi aptal yerine koydu!

Geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler'de PKK için imza töreni yapılmış, Türkiye'nin sert tepkisini çeken törende PKK, BM'ye çocuk savaşçılarla ilgili söz vermişti.

Birleşmiş Milletler (BM) ile imza attığı "çocukları savaştırmayı bırakma" eylem planıyla işlediği savaş suçlarını itiraf eden terör örgütü YPG/PKK, 14 yaşındaki bir çocuğu daha kaçırarak "terör örgütünün sözüne güvenilmeyeceğini" teyit etmiş oldu.

Suriye Kürt Ulusal Konseyi'nin (ENKS) internet sitesinde yer alan habere göre, SDG ismini kullanan bölücü terör örgütü YPG/PKK, 3 gün önce ülkenin kuzeyinde Tel Rıfat bölgesi yakınlarındaki kampta dedesiyle yaşayan 14 yaşındaki Afrinli Cemal Cabo'yu kaçırdı. Kaçırma olayının imza töreninden hemen sonra olması "imza töreni skandalı"na imza atan Birleşmiş Milletler'e de ders oldu.

14 yaşındaki Afrinli Cemal Cabo'nun ailesi, Birleşmiş Milletler (BM) ile "çocukları savaştırmayı bırakma" eylem planını imzalayarak işlediği suçları kabul eden bölücü terör örgütü YPG/PKK'nın, çocuklarını zorla savaştırmak için kaçırdığını söylediler.

14 yaşındaki Afrinli Cemal Cabo'nun ailesi, bir ay önce de aynı şekilde kaçırılan ve aracılar vasıtası geri getirilen 14 yaşındaki Afrinli Cemal Cabo'nun serbest bırakılarak geri dönmesini istiyor.

BM Cenevre Ofisi'nde imzalamışlardı

SDG ismini kullanan terör faaliyetlerine devam eden YPG/PKK'nın, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterinin silahlı çatışmalarda çocuklar konusundaki özel temsilcisi Virginia Gamba ile BM Cenevre ofisinde "bünyesindeki çocuk savaşçıları bırakması için" hazırlanan eylem planına imza attığı 3 gün önce ortaya çıkmıştı.

Uzun süredir 11-16 yaş arası çocukları silah altına aldığı bilinen YPG/PKK skandal anlaşmayla, bu konudaki suskunluğunu bozmuş ve "küçük çocukları savaştırdığını" ilk kez kabul etmişti.

AA delilleri ortaya koymuştu

Uluslararası insan hakları örgütlerinin defalarca gündeme getirdiği konu, Anadolu Ajansı tarafından da ispatlanmıştı.

Anadolu Ajansı (AA), Zeytin Dalı Harekatı sırasında Afrin'de etkisiz hale getirilen teröristlerin üzerlerinde ve barınma yerlerinde ele geçirilen fotoğraf makinelerinden çıkan çocuk savaşçıların fotoğraflarını dünyaya servis etmişti.

Yine 22 Mart 2018 tarihinde Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin'in Hacıhasanlı bölgesinde, hava harekatı ile imha edilen kamp, AA tarafından görüntülenmişti. Kampın YPG/PKK'nın çocukları eğittiği kamp olduğu ortaya çıkmıştı.

Yorumlar (0)
22°
parçalı bulutlu