Pentagon: Türkiye'yi çıkardık

Pentagon Sözcüsü Yarbay Carla Gleason, "Türkiye, Birleşik Hava Operasyonu Merkezi tarafından Hava Görev Emri'nden çıkarıldı, Türkiye'ye keşif ve gözlem verilerinin sağlanması durduruldu" dedi.

GÜNDEM 07.10.2019, 21:38
Pentagon: Türkiye'yi çıkardık

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye'nin Birleşik Hava Operasyonları Merkezi tarafından Suriye'de Hava Görev Emri'nden çıkarıldığını, Türkiye'ye keşif ve gözlem bilgilerinin verilmesinin durdurulduğunu açıkladı.

Pentagon Sözcüsü Yarbay Carla Gleason, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, "Türkiye, Birleşik Hava Operasyonu Merkezi tarafından Hava Görev Emri'nden çıkarıldı, Türkiye'ye keşif ve gözlem verilerinin sağlanması durduruldu." dedi.

"Bunun hava sahasını Türkiye'ye kapatmak anlamına gelip gelmediği"ne ilişkin soruya Pentagon Sözcüsü Yarbay Carla Gleason, "Teknik olarak bu anlama gelmese de bir hava unsuru Hava Görev Emri'nden çıkarıldığında söz konusu bölgede koordinasyonsuz uçması neredeyse imkânsız hale geliyor." cevabını verdi.  

"Amerikan askerleri Türkiye'nin önünde durmayacak"

Öte yandan, Amerika Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'nin muhtemel operasyonu öncesinde Amerikan kuvvetlerinin bölgeden çekileceğine ilişkin kararını Anadolu Ajansı muhabirine değerlendiren bir savunma yetkilisi ise Amerikan askerlerinin, askerî olarak Türkiye'nin önünde durmayacağını ifade etti. 

Yetkili, Türkiye'nin adımının başka sonuçları beraberinde getirebileceğini ileri sürdü.

Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman, Pentagon'un Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik muhtemel operasyonuna destek vermeyeceğini ve parçası olmayacağını ifade ettiğini açıklamıştı.

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu