PAEM sorularının sızdığı iddia edilmişti… Emniyet’ten açıklama geldi

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), Polis Amirleri Eğitim Merkezi (PAEM) sınavı sorularının önceden sızdırıldığı iddialarına ilişkin bir açıklama yayımlayarak söylentileri yalanladı. 

GÜNDEM 14.08.2022, 16:07 Yıldırım Murathan
PAEM sorularının sızdığı iddia edilmişti… Emniyet’ten açıklama geldi

İptal edilen KPSS’nin ardından kısa bir süre geçmişken bu kez benzer bir iddia PAEM sınavı için ortaya atıldı. Sosyal medyada PAEM sınav sorularının önceden sızdırıldığı ve bir yayınevinin sorularıyla benzer olduğu iddiaları hızla yayılınca Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yazılı açıklama geldi. Müdürlükten yayımlanan mesajda, söylentilerin asılsız olduğu belirtildi. 

EGM, iddiaları yanıtladı

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, “PAEM İlk Derece Amirlik Eğitim Sınavı, sivil vatandaşların arasından polis amiri ya da polis memuru alım sınavı değildir. Bu sınav, polis memurluğundan polis amirliğine geçişi kapsayan bir sınavdır. PAEM sınavı, 3201 sayılı kanunun 55. maddesi kapsamında çıkarılan Polis Akademisi Bakanlığı Polis Amirleri Eğitim Merkezi Giriş ve Eğitim-Öğretim Yönetmeliği kapsamında yapılmaktadır” ifadelerine yer verildi. 

“Bu iddiaların tamamı gerçek dışıdır”

Sınavın 3 aşamadan oluştuğu belirtilen açıklamada, “Birinci aşama, ilgili yönetmeliğin 16. maddesinde yer alan konuları ölçmeyi hedefleyen yazılı sınavdır. Bu sınav, ülke genelindeki çeşitli mesleklerde yükselme sınavlarını kusursuz ve başarılı şekilde planlayan Anadolu Üniversitesi tarafından senelerdir yapılmaktadır. En son 26 Haziran 2022 tarihinde gerçekleştirilen PAEM 7 yazılı sınavı hakkında kamuoyuna yanlış bilgiler aktarıldığını gözlenmiştir” denildi. 

Benzer olduğu iddia edilen soruları 5 kişilik heyet inceledi

EGM tarafından yayımlanan mesajda, Anadolu Üniversitesi’nin konuyla ilgili yaptığı açıklamaya da atıfta bulunularak, “Anadolu Üniversitesi’nden 13 Ağustos tarihinde yapılan açıklamada, yazılı sınavın tarih, genel kültür ve mevzuat konuları kapsamında her sene farklı şekilde yapıldığı vurgulanmıştır. Sınavda çıkan soruların, deneme sınavlarında yer alan sorularla aynı olmadığı belirtilmiştir. Dolasıyla bu iddiaların tamamı gerçek dışıdır. Benzer olduğu iddia edilen sorular, Anadolu Üniversitesi bünyesinde oluşturulan 5 kişilik heyet tarafından incelenmiş ve ilgili soruların deneme sınavlarındaki hiçbir soruyla aynı olmadığı belirlenmiştir” ifadelerine yer verildi.

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu